Величезна частина населення планети час від часу або постійно страждає від закрепів. Дуже часто ця проблема стає настільки серйозною, що не просто доставляє дискомфорт, але і веде до серйозних захворювань. Але найголовніше — слідувати простим правилам, які запобіжать запорам.
Скрутне спорожнення кишечника відбувається, коли фекалії занадто сильно тверднуть через те, що рідина, яка міститься в них, швидко всмоктується в товстому кишечнику.
У міру того як їжа проходить через шлунково-кишковий тракт, вода поглинається товстим кишечником. Чим повільніше просувається їжа, тим більше рідини втрачається. Причиною цьому може бути недостатня робота м’язів кишечника, а також порушення роботи нервової системи, яка управляє ним.
В цілому причин запору може бути багато. Серед них недолік клітковини в раціоні, малорухливий спосіб життя, реакція на деякі лікарські препарати, вагітність, зміна режиму харчування, стреси, захоплення проносними і т.д.
Що робити, щоб уникнути запорів?
Найчастіше вранці ми схоплювалися з ліжка і на ходу заштовхуємо в себе який-небудь сніданок. Не дивно, що наш кишечник відповідає на таке ставлення запорами. Щоб запобігти запорам зранку треба на голодний шлунок випивати склянку мінеральної води без газу. Воду можна приготувати з вечора. Розчинені у воді мінеральні речовини, потрапляючи в шлунок і кишечник, дають сигнал нервовим закінченням, що надійшла велика кількість їжі і пора починати роботу. Нерви у відповідь запускають перистальтику, тобто змушують активно рухатися м’язи шлунка і кишечника.
Це найголовніша порада при запорах. Щоб кишечник мав можливість нормально працювати і виводити харчові маси, він повинен знаходитися в русі, а в цьому йому допоможуть різні нерозчинні і розчинні баластні речовини. З нерозчинних речовин це, як правило, неїстівні волокна, що знаходяться у висівках і бобових. Їх функція полягає в здатності зв’язувати воду, набухати і збільшувати обсяг калових мас, які подразнюють стінки кишечника і змушують його рухатися. Розчинні баластні речовини розм’якшують калові маси. Найбільше їх міститься в овочах і фруктах. Необхідно включити в раціон і кисломолочні продукти, так як вони допомагають переварюванню їжі. І дуже важлива порада про правильне харчування — під час їжі не можна поспішати, краще ретельно переживати їжу!
Баластні речовини здатні допомогти травленню тільки в поєднанні з рідиною. Вживання 2,5 л рідини протягом дня допоможе запобігти запорам.
Фахівці встановили, що гормон кортизол. який виробляється під час стресів і різних психічних навантажень, перешкоджає нормальному травленню. Тому треба навчитися відпочивати і розслаблятися.
Травлення протікає краще, коли людина рухається. Під час руху м’язи споживають велику кількість глюкози, а значить, у травній системі відбувається розщеплення вуглеводів і швидке утворення цукрів. Це благотворно впливає на травну систему. Також і масування кишечника внаслідок роботи м’язів живота полегшує транспортування поживних речовин.