Полиці продуктових магазинів все частіше пропонують нам овочі в замороженому вигляді. Але за традицією ми звикли вживати свіжі овочі і навіть на зиму робимо солідний овочевий запас в наших льохах, свято вірячи, що взимку вони стануть для нас першоджерелом вітамінів. Можливо, настав час змінювати традиції і звернути увагу на заморожені овочі, які вже давно в усьому світі користуються популярністю?
Важливу роль в раціоні займають овочі. Так само, як і фрукти, вони є джерелом вітамінів, крім того, дають організму відчуття ситості. У своїй «Книзі про щастя і нещастя», написаній у 1985 році, Н.М. Амосов підкреслив: «Людина не може бути щасливою весь час від одного і того ж, відбувається адаптація. Це відноситься і до їжі ».
Дійсно, найбільш корисними є свіжі овочі, а ще краще, якщо вони виросли на власній грядці, і ми впевнені в їх чистоті та екологічності. Але це стосується лише свіжих овочів в сезон, після тривалого зберігання більшість вітамінів з них пропадає.
Співробітники Британського Інституту вивчення їжі провели ряд досліджень на замовлення компанії Birds Eye — великого виробника заморожених продуктів. Результатом дослідження став висновок вчених, що свіжі овочі, які зберігаються в магазинах, втрачають до 45% своїх корисних речовин ще до того як ви їх купили.
Але посудіть самі, чи можуть овочі затриматися в магазині довше трьох-чотирьох днів? Запросто! Спочатку вони транспортуються, потім чекають у магазині, поки ви звернете на них увагу, після покупки вони ще пару днів можуть перебувати у вашому холодильнику, і, нарешті, потраплять на тарілку вже з солідним віком у два тижні, а буває й більше.
Природно, під час такої подорожі овочі втрачають значну частину своїх вітамінів. Проведені дослідження показали, що тривале зберігання знищує 45% корисних речовин у стручкової квасолі, 25% у брокколі та цвітної капусти, до 15% у зеленого гороху, до 10% у моркві.
Такі показники можуть засмутити прихильників здорового харчування, вегетаріанців, городників-аматорів. Благо, винаходи цивілізації пропонують нам відмінну альтернативу — заморожені овочі. Хтось може скептично поставитися до цих продуктів, аргументуючи тим, що в процесі обробки будь-який продукт втрачає велику частину корисних речовин. Дійсно, термообробка, заморозка з подальшим розморожуванням згубно впливають на вітаміни, які містяться в овочах. Але при правильній технології виробництва та подальшого вживання заморожені овочі здатні стати справжнім джерелом вітамінів в холодну пору року.
Слід зазначити, що виробниче замороження продуктів значно відрізняється від домашнього. У домашніх умовах овочі заморожуються поступово, при цьому втрачаючи вітаміни. Виробничу заморозку можна порівняти з шокотерапією. Спочатку овочі протягом декількох секунд бланшують в окропі, висушують і відправляють в морозильну камеру, яка їх миттєво заморожує. При такому заморожуванні овочі втрачають всього 20% корисних речовин, тоді як при домашньому заморожуванні ці втрати становлять 50–70%. У процесі такого миттєвого заморожування відбувається лише зниження рівня аскорбінової кислоти, а вміст рівня тіаміну і рибофлавіну не змінюється. При температурі –20º С заморожені овочі можуть зберігатися до 26 місяців, при цьому вони не втратять вітаміни В1 і В2.
Щоб збережені вітаміни не випарувалися з овочів під час розморожування, робити це теж треба максимально швидко. Якщо ви залишите овочі розморожуватися природним способом, вони перетворяться в неапетитну кашу. Не варто мити заморожені овочі і залишати на світлі, це теж впливає на швидке розщеплення корисних речовин. Сьогодні найоптимальніший спосіб поводження з замороженими продуктами — мікрохвильові печі, це в тому випадку, якщо ви вирішили подавати їх у «свіжому» вигляді. Якщо ж овочі будуть використовуватися як начинка, будуть варитися або смажитися, то їх взагалі не треба розморожувати. Кращий посуд для приготування овочевих продуктів — пароварка, що дозволяє максимально зберегти цінні вітаміни та речовини.
Зверніть увагу на дату виготовлення, буває, що в супермаркетах зберігаються овочі 2–3-річної давності, природно, корисного в них залишилося вже небагато. Пощупайте пакет і, якщо виявите в ньому шматочки льоду, знайте, що як мінімум один раз його вже розморожували. Якщо овочі розсипчасті, мають свіжий колір та привабливий вигляд, можете сміливо брати їх, але швидше доставляти до ваших морозильних камер.
Отже, підтримувати вітамінний баланс організму сучасні технології зберігання продуктів дозволяють в будь-який час року. Тому користуйтеся усіма перевагами заморожених овочів і будьте здорові!