Вчені знайшли причину раку

Онкологічні захворювання за своїм швидким поширенням приймають з кожним роком все більш загрозливих позиції. Вчені всього світу протягом багатьох десятиліть намагаються знайти причину, по якій в людському організмі розвиваються ракові клітини. Вже в XXI столітті були досягнуті деякі успіхи в лікуванні раку. Проте людство мучиться в здогадах, за що йому дісталася ця невиліковна і страшна хвороба?

Відповісти на це питання бралися багато вчених-медиків. Кілька років тому британські вчені дійшли висновку, що причина підвищеної уразливості сучасних людей перед обличчям генетичних хвороб криється… в занадто обмеженому колі партнерів для спаровування серед предків, що жили мільйони років тому.

Дослідження

У ході дослідження вчені порівняли генні зразки більше тисячі людей з відповідними наборами генів у шимпанзе для оцінки кількості генетичних мутацій, які випробували ці два види за всю історію з тієї пори, коли вони розвинулися в загального предка-гомініда, приблизно 6 млн. років тому. Для порівняння було проведено дослідження й інших подібних тісно пов’язаних видів — щурів і мишей.

Виявилося, що відрізки в ДНК людини і шимпанзе містять більше 140 невигідних мутацій. Це набагато перевищує очікуваний рівень, і набагато більше тієї кількості збережених генетичних мутацій, що було нараховано у випадку з гризунами. При цьому походження мутацій пояснюється природними причинами, але це робить і шимпанзе, і людей більш сприйнятливими до хвороб. В основі яких лежать генетичні причини, в тому числі і рак.

Ствердження

Вчені стверджують, що високий рівень мутацій пояснюється тим, що загальний предок гомінідів в якийсь момент пройшов еволюційне «вузьке місце». Коли загальна кількість наших предків скоротилося до 10 тисяч особин. Це сприяло тому, що процес придушення руйнівних мутацій шляхом природного відбору серед найбільш пристосованих до життя партнерів був утруднений і уповільнений. Що стосується щурів і мишей, то вони завжди представлялися великою чисельністю, що зробило їх менш сприйнятливими до генетичних захворювань.

Дослідники відзначають, що даний феномен можна порівняти з тими генетичними проблемами, які відчувають види з особинами, що допускають міжродинне схрещування, що являє собою серйозну небезпеку і може навіть стати причиною виродження і вимирання.

«Процес характерний для всіх видів з порівняно невеликими популяціями, — пояснює Адам Ейр-Волкер (Adam Eyre-Walker), член групи дослідників з Університету Сассекса. — Але ми певно змогли свого часу уникнути зовсім вже сумного результату завдяки наявності декількох вигідних мутацій, які були дуже успішні в функціональному сенсі — таких, наприклад, що призвели до збільшення розмірів мозку і розвитку мовних здібностей».

У той же час учений поспішає заспокоїти, додаючи, що з деяких пір процес генетичного виродження людей припинений за рахунок величезної експансії загальносвітової людської популяції, але деякі наслідки тих давніх подій ми приречені відчувати на собі завжди, на жаль.

Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.