Увага: осіннє загострення!

Статистика, надана МОЗ, невблаганна: традиційно восени кількість пацієнтів у лікарнях стрімко зростає. Першими починають відчувати наближення «сумної пори» сердечники, потім їх наздоганяють хворі на виразку шлунку, і, врешті-решт, третіми на п’єдестал піднімаються люди з психічними розладами.

Лікарі пояснюють цей щорічний факт загальної депресії дуже просто: нестача сонячного світла погіршує настрій людей, а це безпосередньо пов’язано зі здоров’ям. Більшість людей цілком спокійно ставляться до такого стану, філософськи зауважуючи: «Що ж робити — сезон!». Але загострення захворювань можна звести до мінімуму, якщо з розумом ставитись до свого здоров’я. Адже крім погодних змін на людей впливає ще і зміна біоритмів, і оновлення поживного раціону. Як правило, ми самі винні в настанні загострень хронічних захворювань, а щоб їх уникнути, треба розібратися, від чого вони відбуваються.

Зміна режиму дня

Уже восени світловий день коротшає, вже о шостій вечора стає темно. Виходить, що біоритми уповільнюються, але робочий графік нам ніхто не міняв — вставати як і раніше треба в 6–7 ранку. У результаті ми недосипаємо, відчуваємо себе некомфортно, а саме такий стан і пробуджує дрімаючі захворювання.

Щоб налагодити сон, можна дотримуватися деяких правил: прогулюватися перед сном, особливо в осінній свіжості це корисно. Увечері треба постаратися лягати спати не пізніше одинадцятої години, тоді організму вистачить часу на повноцінний відпочинок. А якщо у вас виникають труднощі із засипанням – випийте заспокійливий чай на ніч або використовуйте розслаблюючі методики.

Але найефективнішим і перевіреним способом легко перенести зміну біоритмів є біг вранці і ввечері, бажано в один і той же час.

Зміна погодних умов

Час летить швидко, і в жовтні ми все ще не хочемо прощатися з літом. За звичкою ми не одягаємо шапку, коли на вулиці всього два градуси тепла, а шию забуваємо утеплити шарфом. Але лікарі кажуть, що температура повітря нижче десяти градусів вже здатна викликати хронічні бронхіти, тому одягатися треба тепліше.

Зниження захисних функцій імунітету

Хронічні захворювання в своїй більшості виникають на тлі слабкого імунітету і сезонних інфекцій. Перше похолодання вже повинно стати сигналом для прийому загальнозміцнюючих препаратів, благо, в аптеках їх зараз продається чимало: настоянки женьшеню, ехінацеї, вітаміни.

Раціон

Дуже часто загострення провокує наш осінній раціон. З настанням холодів вранці так хочеться випити гарячу каву або какао зі свіжою булочкою. А чи знаєте ви, що це справжня бомба для серця і судин?

Осінній сезон — це ще й насичення раціону свіжими фруктами та овочами. Важко втриматися, проходячи повз прилавки з соковитими помідорами, зрілим виноградом, перцем, яблуками. Все так яскраво, красиво, ароматно і дешево! В осінній період ми буквально кілограмами поглинаємо всю цю пишноту, але ж це протипоказано при захворюваннях шлунково-кишкового тракту — виразці, гастриті, панкреатиті.

Не варто думати, що з’ївши зайве гроно винограду або випивши додаткову чашку міцної кави, вам ніщо не загрожує. Така нерозсудливість може стати причиною раптової кризи, тому не зловживайте дарами осені.

Стреси

Дійсно, восени ми більше схильні до стресів, тому що відсутність достатньої кількості сонячного світла обмежує вироблення гормонів, що відповідають за настрій. І навіть цілком психічно стійкі люди восени часто відчувають тугу і смуток.

У цьому випадку знову можна порекомендувати комплекс загальнозміцнюючих і вітамінних засобів, які допоможуть подолати нестабільний душевний стан. Крім того, можливо, якраз саме час знайти собі справу до душі, сходити в гості, поспілкуватися зі старими друзями, жінкам корисно змінити зачіску або оновити гардероб, відвідати салон краси, і тоді осіння депресія вам не страшна!