Увага! Дитячий алкоголізм!

Лікарі-наркологи все частіше останнім часом говорять про дитячий алкоголізм, а це свідчить про масштабність проблеми.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я Україна займає перше місце серед досліджених країн світу по вживанню дітьми та підлітками алкоголю. Не остання роль у зростанні алкоголізму віддається суспільству. У державах, які піклуються про здоров’я дітей, а не про додаткові бонуси для спиртних ділків, алкогольні напої продаються лише громадянам, яким виповнився 21 рік. У нас в країні байдуже суспільство дозволяє заглядати дітям в чарку з 12–14 років.

Фактори розвитку алкогольної залежності у дітей

Психіатри і наркологи вважають, що ця згубна залежність може формуватися у дитині з моменту її зачаття і народження. Сьогодні в Україну 90–98% пологів проходять із тими чи іншими ускладненнями, а це в свою чергу впливає на зростання числа небайдужої до чарки молоді. Проблемні пологи також провокують органічне ураження мозку у дитини, а вся подальша її доля стає розгортанням у часі складної мозкової дисфункції.

Однак чинників розвитку дитячого алкоголізму досить багато:

  • народження і перебування дитини в сім’ях алкоголіків,
  • можливість за допомогою алкоголю самоствердитися, протистояти сім’ї, школі, проблемам,
  • широкодоступна реклама алкоголю на ТБ, зовнішня реклама, що сприяє зняттю заборон у дитини на вживання спиртних напоїв.

Особливості розвитку дитячого алкоголізму

Проблема дитячого алкоголізму набагато сильніше такої у дорослих людей. Пояснюється це періодом формування та становлення особистості, всіх фізіологічних функцій, коли хвороба протікає в злоякісній формі, відбувається деградація особистості, розвиваються важкі супутні захворювання.

У першу чергу алкоголь в дитячому організмі вражає мозок, печінку і кров. Але найбільш вразливою стає ще не зріла центральна нервова система. В цей так званий пубертатний період, в момент утворення нейронних зв’язків, їх диференціювання, найбільший вплив виявляється на особистість дитини. Пристрасть підлітка до алкоголю загальмовує загальний розвиток — логічне і абстрактне мислення, емоційну сферу, інтелект, пам’ять.

Мало того, у віці 11–18 років фізіологічні функції організму перебувають на стадії формування, що у багато разів збільшує ймовірність алкогольних отруєнь, розвитку серйозних інтоксикацій. Нерідко подібні явища призводять до коматозного стану хворого. Після прийняття перших доз алкоголю дитина може відчути короткочасне збудження, але після відбувається підвищення артеріального тиску і навіть температури тіла, знижується рівень глюкози і лейкоцитів у крові, а це викликає інтоксикаційний сон, судоми, психічні порушення у вигляді галюцинацій і марення, можливий навіть летальний результат.

Етапи формування дитячого алкоголізму

Перший етап розвитку відноситься до раннього дитинства, коли алкоголізація дитини відбувається опосередковано, через сім’ю: п’яне зачаття, вживання алкоголю матір’ю під час вагітності та годування груддю. Все це стане причиною аномалій фізичного і психічного розвитку дитини.

Другий етап — дошкільний і молодший шкільний вік. На цьому етапі у дитини відбувається формування інтересу до алкоголю на основі сімейних алкогольних традицій, а можливо і некоректної поведінки батьків, які проповідують цілющу дію алкоголю, який, по поширеній думці, посилює апетит, виліковує недокрів’я, поліпшує сон і т.п.

Третій етап — це алкогольне оточення підлітка, однолітки, що люблять випити, та родичі.

Лікування дитячого алкоголізму

Лікування дитячого алкоголізму має свою специфіку. Умовляння, сльози і навіть батьківський ремінь тут навряд чи допоможуть. Якщо ви помітили у своєї дитини симптоми алкоголізму, якщо ви розумієте, що ця проблема може стати початком її життєвих невдач, негайно звертайтеся до фахівців.

На сьогоднішній день основними методами лікування алкоголю у дітей є агітація проти алкоголю, психотерапія та хіміотерапія. Але головне завдання батьків і лікарів при сформованій проблемі — побудувати довірчі відносини з дитиною, що допоможе швидше достукатися до свідомості молодого пацієнта. А ефективність лікування буде залежати від того, наскільки глибоко він розуміє шкоду алкоголізму, а також самостійності прийнятого рішення про зміну свого життя.