Синдром подразненого кишечника

Захворювання шлунково-кишкового тракту представляють одну з найчисельніших груп на Землі. Майже мільярд жителів планети страждає від болі у животі, нестійкого стулу, надлишкового газоутворення, які вносять невпевненість і дискомфорт в життя, причому такі прояви спостерігаються як у молодих, так і у літніх людей.

На жаль, делікатність цієї проблеми приводить до лікаря лише 14–65% хворих. Більш за все схильні до захворювань такого характеру міські жителі, при цьому жінки в 3 рази частіше за чоловіків. Історичний опис захворювань шлунково-кишкового тракту відноситься ще до XIX століття, коли було описано захворювання, що одержало назву слизовий коліт. Сьогодні медицина використовує термін синдром подразненого кишечника (СПК).

Що таке синдром подразненого кишечника?

Синдром подразненого кишечника — це розлад процесу травлення, не пов’язаний із самим ураженням кишечника. Це надто чутлива кишка, що реагує на найзвичайніші життєві ситуації, такі як збори на роботу, виклик до начальства, майбутній іспит або побачення, сварка з близькими людьми.

Причини СПК

Основною причиною СПК є порушення роботи нервової системи, керуючої кишечником. Тому цим захворюванням страждають люди емоційні, схильні до стресів.

Під впливом психологічного стресу або хронічної психотравмуючої ситуації, в рідкісних випадках кишкової інфекції, кишка стає дуже чутливою. Також СПК може бути наслідком порушення звичного режиму харчування, нестачі клітковини в їжі, малорухливого способу життя, гінекологічних захворювань, гормональних порушень. У результаті всіх цих факторів відбувається зміна чутливості рецепторів у стінці кишечнику і порушення його роботи. При цьому знижується поріг больової чутливості, а больові імпульси від кишечника надходять у мозок. У відповідь на отриманий імпульс з’являється порушення рухової активності кишки, хворий відчуває болі в животі, здуття, проноси або запори.

Лікування синдрому подразненого кишечника

У силу того, що основною причиною СПК є нервове перенапруження, лікування починається з нормалізації емоційного стану. Щоб лікування мало позитивний результат, проводити його краще у двох фахівців: психолога, який допоможе усунути джерело захворювання, і гастроентеролога, який буде працювати над проявами хвороби.

Людям, що страждають СПК, дуже важливо дотримуватися дієти. З раціону слід виключити алкоголь, каву, шоколад, копчені та гострі страви, продукти, що викликають надмірне газоутворення (борошняне, капуста). Переважати в харчуванні повинні овочі та фрукти, кисломолочні продукти, м’ясні та рибні страви, приготовані на пару або варені.

Але найголовніша рекомендація людям, що страждають синдромом подразненого кишечника — навчитися не хвилюватися по дурницях.

Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.