Що робити, якщо ваша дитина копуха?

Є діти, які з самого маленького віку проявляють самостійність: швидко збираються в дитячий садок, снідають за п’ять хвилин. Але є й такі, які на виконання однієї справи витрачають години, в той час як у інших на це йде десять хвилин. Чи можна перевиховати дитину-копуха ?

Психологи називають чотири причини повільності дітей.

1. Темперамент

Відомо що характер людини, її життя багато в чому визначається темпераментом. Робота нервової системи залежить від процесів гальмування і збудження. У дітей-копух ці процеси протікають в уповільненому темпі. Таким дітям потрібно більше часу на обдумування, їм складно переключитися з однієї діяльності на іншу. Не варто злитися і лаяти малюка. Пам’ятайте, що така дитина дуже грунтовна і завжди домагається неперевершених результатів. А якщо ви почнете її квапити, то нічого, крім свого роздратування, не доб’єтеся. Все одно вона не зможе робити швидше. Нагадуючи весь час дитині про цей недолік, ви розвинете в ній невпевненість, і вона буде недотепою. Давайте їй більше часу на виконання справ і обов’язково хваліть за результат.

2. Неуважність

Це вже інший вид копух. Якщо в іграх такі діти завжди активні і рухливі, то при необхідності зосередитися починають губитися. У такої дитини просто погано розвинена концентрація уваги. Таку повільність можна виправляти поступово. Разом з малюком складіть список справ на весь день, відзначаючи послідовність. Якщо дитина ще маленька і не вміє читати, то список справ складайте в картинках. Батьки повинні стежити, щоб малюк все встигав робити і не скупитися на похвалу.

3. Не доріс

У цьому випадку повільність дитини пояснюється тим, що їй просто рано ще робити те чи інше. Багатьом батькам здається, що вже в 3 роки малюк повинен уміти за хвилину одягатися, при цьому він повинен самостійно натягнути колготи, застебнути всі гудзики і зав’язати шнурки. Психологи ж хочуть остудити батьків: багато дітей ще й у шість років не вміють самостійно одягатися чи прибирати у своїй кімнаті. Це говорить про те, що батьки повинні поспостерігати за дитиною і подумати, чи не сильно вона завантажена. Маленьким дітям багато в чому потрібна допомога дорослих. Але це не означає, що потрібно все за них робити: ви повинні пояснити, допомогти розібратися. При цьому кожен раз говоріть малюкові, що у нього виходить все краще і краще.

4. Хитрість

Так-так, малюк може бути справжнім хитруном, якому просто зручно все робити повільно. Такі діти чудово розуміють, що якщо вони стануть натягувати колготи двадцять хвилин, то мама запізниться на роботу, а тому поспішить допомогти в цій «нелегкій» справі. При цьому повільність проявляється, тільки коли мова йде про важливі справи: уроки, їжу, прибирання та т.п. Спробуйте запропонувати дитині погуляти або сісти за комп’ютер — вона побіжить зі швидкістю світла. Що робити в такому випадку? Відразу треба відзначити — крики і покарання не допоможуть. Краще всього спробувати хитрувати так само, як дитина. Якщо у малюка буде стимул, він все почне робити швидко. Наприклад, вранці, коли ви збираєтеся в школу і на роботу, влаштуйте гру на одягання «Хто швидше?». Виробіть подібну тактику поведінки в усіх випадках, коли ваше чадо копається.