Позмінна робота — ризик для здоров’я

Є категорія людей, які багато працюють позмінно. Вчені стверджують, що поперемінна робота — то вдень, то вночі — стає причиною серйозних порушень в організмі.

Особливо не пощастило тим, хто працює ночами. Такий варіант робочого графіка позначається на стані здоров’я людини через порушення, що виникають в організмі під час активності в нічний час. В основі порушень лежать гормональні та метаболічні зміни, які збільшують ризик розвитку цукровим діабетом, артеріальною гіпертензією, ожирінням та ін. Люди, які працюють позмінно, частіше страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту, у них виявляється синдром хронічної втоми і порушення сну.

Особливо турбує медиків проблема серцево-судинних захворювань, до яких схильні люди позмінної праці.

За спостереженнями близько 25% таких робочих зіткнулися з проблемою інсультів, серцевих нападів та інших захворювань серця і судин.

Ризик судинних ускладнень у «нічних» трудівників підвищено на 41%. Крім того відмічено, що позмінна робота пов’язана зі шкідливими звичками, неправильним харчуванням, невисокою фізичною активністю і поганим сном. Всі ці фактори в комплексі негативно відбиваються на роботі серця.

Вчені впевнені, що причина шкідливого впливу позмінної роботи полягає в неправильному графіку, який веде до розладу властивого людському організму біологічного годинника. Саме порушення біологічного ритму веде до збою в механізмі вироблення гормонів, а це підвищує ризик розвитку не тільки серцево-судинних захворювань, але і онкологічних.

Збій «внутрішнього годинника» людини, яка працює позмінно, веде до підвищеного тиску і підвищення рівня холестерину в крові, зниженню інсуліну, що є передумовою цукрового діабету. Також при зміні режиму сну і неспання відбувається зниження кількості лептину, який контролює масу тіла.

Лікарі Гарвардської медичної школи виявили закономірність між позмінною роботою і розвитком раку грудей у ​​жінок. На основі результатів аналізу статистичних даних вони встановили, що причиною цьому є порушення синтезу мелатоніну. Це гормон епіфіза головного мозку, синтез якого йде виключно у світлий час доби. Мелатонін виступає як захист структури ДНК від пошкоджень, які можуть привести до раку молочної залози.

У Центрі дослідження раку імені Фреда Хатчисона в 2001 році була проведена наукова робота, яка привела вчених до висновку про те, що позмінна робота збільшує кількість випадків раку грудей у ​​жінок. Було проведено ряд дослідів на мишах, які довели, що ці порушення відбуваються в структурі тих генів, які залежать від циркадного ритму організму. На даний момент дослідження триває, так як вчені хочуть зібрати більше фактів, які доводять шкоду позмінної роботи для здоров’я людини.