Холодна пора року неминуче несе з собою збільшення випадків простудних і вірусних захворювань. Так як хворіти в наші дні – це накладно для сімейного бюджету, то ми знаходимо простий вихід: купити в аптеці швидкодіючий засіб, який задавить хворобі на початковому етапі. І все б добре, якби не негативний вплив на організм деяких складових даних препаратів, наприклад, парацетамолу.
Проте численні дослідження показали, що цей препарат при тривалому застосуванні або передозуванні викликає серйозні побічні ефекти, в тому числі і нефротоксичну і гепатотоксичну дію.
В США, Австралії, Великобританії та Новій Зеландії гепатотоксичність парацетамолу є найпоширенішою причиною печінкової недостатності. Протягом декількох років в США велися дослідження, спрямовані на вивчення ускладнень, викликаних парацетамолом. Проблема стала особливо гострою, коли у зв’язку з неконтрольованим прийомом парацетамоловмістких препаратів почастішали випадки передозування, що викликає ураження печінки. Щорічно з діагнозом ураження печінки тільки в Штатах до лікарень потрапляють 56 тисяч осіб, 458 випадків з них в середньому закінчуються летально.
Щоб уникнути сумних наслідків, необхідно пам’ятати, що одномоментний прийом в дозі більше 10 г у дорослих і 140 мг/кг тіла у дітей веде до отруєння з важким ураженням печінки. Така ж картина можлива і при прийомі звичайних доз препарату в поєднанні з алкоголем або індукторами ферментів цитохрому Р-450 (антигістамінні препарати, фенобарбітал, глюкокортикоїди, етакринова кислота). Дослідження показали і те, що при тривалому прийомі парацетамолу, більш 1 таблетки на день, в два рази збільшується ризик розвитку важкої нефропатії, яка призводить до ниркової недостатності.
Щоб довести негативний вплив препарату, шведські вчені провели досліди на десятиденних мишенятах, яким вводили маленькі дози парацетамолу. Надалі відзначалася більш гіперактивна поведінка тварин і порушення функції пам’яті.
Якщо перенести такий вплив на плід в утробі матері, то застосування парацетамолу при вагітності може позначитися на когнітивній функції малюка. Таким чином, популярний препарат здатний нашкодити ще не народженій дитині, змінюючи її реакцію на парацетамол в дорослому віці.
У зв’язку з цим медики закликають вагітних жінок з особливою обережністю ставитися до препаратів з вмістом парацетамолу. Особливу небезпеку він представляє на останніх термінах. Лікарі вважають доречним прийом препарату лише в рідкісних випадках, коли відзначається підвищення температури тіла вище 38 градусів.
Велика кількість торгових марок, що випускають парацетамол під різними назвами, викликає небезпеку передозування. Саме тому при покупці подібних засобів необхідно ретельно вивчити їх склад, а ще краще порадитися з лікарем.