Наближення новорічних свят несе з собою не тільки очікування веселощів, поздоровлень і подарунків, а й істотного напруженого стану організму, яке можна визначити як стресовий. Чому багато хто з нас переживають «новорічну істерію»?
Для деяких громадян пов’язаний зі святом і його очікуванням ажіотаж виливається сильно хворобливим станом, який б’є по всіх життєво важливим органам. Вчені з Единбурзького університету вирішили провести дослідження, мета якого — встановити, чому ж ми не завжди комфортно почуваємося до і після свят. У результаті дослідження було відзначено, що переїдання, збої в звичному режимі негативно впливають на гормональний фон, тому поведінка людей у цей період стає трохи дивною.
У такі моменти людину можуть відвідувати нераціональні думки, що виливаються в нераціональні вчинки. Імовірно в передсвятковому піднесеному настрої винна суміш кортизолу, серотоніну і допаміну. Природно, через святковий настрій в організмі відбувається сплеск гормону радості — серотоніну, але якщо його концентрація перевищує припустиму норму, то це загрожує стресом і накопиченням кортизолу.
Це пояснює той факт, що ми намагаємося знайти задоволення в достатку смачних страв. Їжа дійсно допомагає зняти напругу, оскільки підвищує рівень допаміну, але лише на час. Ось вона розгадка невгамовного голоду під час свят: з часом, щоб підтримати ефект допаміну, кількість їжі доводиться збільшувати. Чим це загрожує? Правильно, всім знайомим переїданням, стрибками інсуліну в крові і цукру, дискомфортом всього організму. На ряду з цим підвищений стрес призводить до підвищеного тиску і придушення імунної системи.
Та й який шлунок здатний витримати таку велику кількість абсолютно не поєднуваних продуктів? Але ми наполегливо вкладаємо на тарілці оселедець під шубою гарніром до запеченої качки з яблуками, а смажену свининку обов’язково заїдаємо картоплею фрі. І головне, що щорічно повторюється одна і та ж картина післясвяткові страждань, але народ жадає свята, і його не лякають наслідки у вигляді розладів травної системи.
Як правило, напади долають людей, які й не підозрювали про наявність у них цього підступного захворювання і, в екстремальних перевантаженнях підшлункової залози, вони отримують жорстоку відплату — свій перший больовий напад. Підступність панкреатиту в тому, що він діє за наростаючою: спочатку це просто ниючий біль у верхній частині живота, але потім біль наростає і розповсюджується по всій площі, переростаючи в нестерпний, що супроводжується підвищенням температури і блювотою. Всі ці ознаки потребують негайної госпіталізації потерпілого від святкового меню.
Сучасна статистика говорить, що велика частина населення країни страждає захворюваннями травної системи.
Ці люди більш обережно ставляться до захоплення стравами, але, в більшості випадків, лише на перших етапах. Пізніше, приховані носії виразок, гастритів, колітів та панкреатитів буквально заражаються непереборним голодом і забувають про обережність. Що говорити, якщо для здорового організму таке навантаження виллється в нетривалий здуття живота, то хворі поповнять перші ряди постраждалих.
Лікарі впевнені, що все залежить тільки від вас. Якоїсь універсальної поради для всіх не існує. Але все ж спробуйте закупити більше фруктів і овочів, віддайте перевагу нежирним сортам м’яса, а головним блюдом столу зробіть запеченого кролика — ніжний і смачний делікатес припаде до смаку як прихильникам здорового харчування, так і пристрасним ненажерам.