Останнім часом батькам все частіше доводиться чути про вірусні гепатити. Але якщо раніше йшлося про хворобу Боткіна (вірусний гепатит А), то тепер з’явилися й інші гепатити, зокрема вірусний гепатит В, C, D, E, F і G. Що таке це гепатит і як від нього рятуватися?
Гепатит — це запалення тканини печінки з різних причин. Форма гепатиту може бути гострою та хронічною. Гостра форма гепатиту викликається, як правило, вірусами або отруєнням сильними отрутами. При цьому стан хворого швидко погіршується, підвищується температура, з’являються болі в правому підребер’ї, сеча набуває темно-жовтого забарвлення, а кал світлішає. Бувають випадки, коли розвивається жовтяниця і шкіра хворого набуває жовтуватий колір. Як правило, гострий гепатит закінчується повним одужанням хворого, але іноді він можете перейти в хронічну форму.
Хронічний гепатит може розвиватися і самостійно, наприклад, при алкоголізмі. Хронічна форма протікає практично безсимптомно, що і робить гепатит підступним захворюванням, яке часто залишається не діагностованим, але, тим не менш, завдає регулярної непоправної шкоди здоров’ю.
Гепатити, викликані вірусами, передаються по-різному.
Так, гепатит А передається фекально-оральний — в рот з водою або їжею потрапляють частинки виділень хворої людини, які містять вірус.
Гепатити В і С передаються через кров — гематогенно. У цьому випадку, вірус, що міститься в крові або інших біологічних виділеннях хворого, потрапляє в кров здорової людини.
Гепатит В, іноді і С, можуть передаватися і статевим шляхом або від матері до дитини при пологах.
Існує два шляхи захисту від гепатиту:
1. уникнути зараження при контакті з хворою людиною
2. вакцинація.
Ефективно себе показали використання одночасно двох способів. Проти вірусу гепатитів А і В створена надійна вакцина, але дотримання 1 пункту збереже і від інших інфекцій. Що стосується гепатиту С, вакцини проти якого досі не створено, пункт 1 взагалі є єдиним способом захисту.
Щоб уникнути зараження гепатитом А, необхідно дотримуватися особистої гігієни: чисті руки і використання чистої води та продуктів.
Гепатитів В і С можна уникнути за допомогою захисту крові будь-яким способом, а також захищеними статевими контактами.
Відповідь однозначна — вакцинація необхідна всім, хто може піддатися ризику зараження.
На сьогоднішній день вакцинація проти гепатиту В включена в календар щеплень багатьох країн: її роблять дитині відразу після народження. Однак ці заходи стали застосовувати не так давно, тому більша частина населення як і раніше залишається в групі ризику.