Мовчазна епідемія

У кожної третьої жінки і кожного п’ятого чоловіка у віці старше 50 років лікарі діагностують остеопороз. При цьому системному, прогресуючому захворюванні скелета кістка стає рихлою, зникають цілі ділянки кісткової тканини. Про підступну хворобу людина часто не підозрює до тих пір, поки втрати кальцію не призведуть до переломів. А відновити кісткову масу дуже складно.

Остеопороз характеризується зниженням щільності і порушенням структури кісткової тканини. Він вражає весь скелет і особливо кістки стегна, передпліччя і хребці. Хвороба діагностується. Одним з найскладніших її наслідків часто стає перелом шийки стегна.

Експерти ВООЗ стверджують, що остеопороз серед основних медичних проблем наших днів займає третє місце після серцево-судинних захворювань і цукрового діабету. У першу чергу це обумовлено його ускладненнями.

Проблема остеопорозу вельми актуальна для України. Пов’язано це з впливом несприятливих факторів чорнобильської катастрофи. У країні також зростає кількість людей похилого віку і жінок у постменопаузальному періоді. Практично у кожної жінки, що досягла 65-ти річного віку, зустрічається один перелом кісток. До того ж українські діти замість молочних продуктів багатих кальцієм воліють солодкі напої та чіпси.

Тест на ризик переломів

Для визначення міцності своїх кісток люди, які страждають від остеопорозу, часто проходять через сканування. Щоб позбавити ряд пацієнтів від дорогої процедури, дослідники з Університету Ноттінгема (Велика Британія) розробили новий тест.

Проаналізувавши відповіді на ряд питань, можна буде визначити для кожного пацієнта на найближчі десять років індивідуальний ризик перелому кісток. Британським лікарям загальної практики незабаром будуть роздані підготовлені запитальники. У принципі, будь-який бажаючий зможе і без допомоги медиків самостійно пройти опитування і зробити відповідний висновок.

QFractureScores, так називається система питань, має схожість з тестом, що визначає ризик розвитку серцевих захворювань. Після відповіді на запропоновані питання (вік, стать, зріст, вага, перенесені захворювання та ін) за визначеною методикою підраховується у відсотках ступінь ризику можливих переломів.

Якщо у людини ризик перелому кістки стегна, передпліччя, зап’ястя або хребта значний, то йому для зміцнення кісток будуть прописувати спеціальні препарати. Лікарі також підкажуть, як максимально забезпечити себе від травм і переломів.

«Новий алгоритм може передбачити ймовірність переломів без використання лабораторно- діагностичного обладнання. Пройшовши через це опитування, людей треба розділити на дві категорії: у групі ризику і не в групі ризику. Першим слід вживати запобіжних заходів, включаючи і лікарську терапію», — вважає автор методики Джулія Хіпппеслі-Кокс.

Біфосфонати роблять кістки слабкіше

За іронією долі, біфосфонати, популярні ліки проти остеопорозу «при тривалому використанні можуть зробити кінцівки слабкими».

Принаймні, так заявляють британські дослідники, які проаналізували історії хвороб тисяч жінок. Вони прийшли до думки, що біфосфонати спочатку допомагають кісткам, але якщо ці ліки застосовувати достатньо довгий час, то можна завдати серйозної шкоди здоров’ю. Вже через чотири роки після початку регулярного прийому біфосфонатів, що в основному і роблять хворі, істотно зростає ризик переломів стегнової кістки.

З одного боку ці препарати уповільнюють інтенсивність демінералізації кісток, що дозволяє зберігати їх більш високу щільність. У той же час учені з’ясували, що одночасно з цим біфосфонати порушують кристалічну та мінеральну структуру кісток. У США відповідні ліки вже відпускаються з попередженням про побічний ефект.

Дієта Аткінса протипоказана

Дослідники з університету Пьюрдью (США) прийшли до висновку, що у тих, що знаходяться в періоді менопаузи жінок, які дотримуються дієти Аткінса може розвинутися остеопороз. Вчені проаналізували дані двох суміжних досліджень, в яких добровільно взяли участь жінки у віці від 43 до 80 років.

Як відомо дієта Аткінса (її російський аналог — Кремлівська дієта) обмежується споживання вуглеводів, однак для білків і жирів ніяких заборон не існує. Одна група жінок вживала в їжу велику кількість пісного м’яса. Їм дійсно вдалося схуднути. У той же час кістки втрачали свою щільність. Вчені вважають, що жінки, які знаходяться в періоді менопаузи, втрачають щільність кісток швидше, ніж їх однолітки, не забивають собі голову всякими хитромудрими дієтами.

Немолодим жінкам, які бажають контролювати вагу за допомогою дієти, професор Кемпбел, один з авторів дослідження, рекомендував попередньо проконсультуватися у лікаря й дієтолога.

Зберегти здоров’я щоб…

Вчені з медичного коледжу штату Джорджія впевнені, що щоденна процедура вібрації тіла допомагає літнім людям зберегти кістки міцними і здоровими.

Доктор Карла Х. Венгер та його група дослідників дванадцять тижнів експериментували з 18-місячними самцями мишей. Це, як відомо, відповідає 55–65 років життя людини. Гризунам влаштовували півгодинні процедури із застосуванням технічної вібрації. Вчені прийшли до висновку, що вібрація допомагає поліпшити щільність кісток. У першу чергу це стосується стегнової кістки, кістки кінцівок і тазостегнових суглобів. Отримані результати обнадіюють. Адже не секрет, що серед літніх людей, в першу чергу переломи стегна є однією з основних причин інвалідності та смертності.

Принципи впливу вібрації на організм будуть вивчатися і надалі. Результати досліджень можуть допомогти в розробці спеціальних реабілітаційних програм, спрямованих на підтримку здоров’я немолодих людей. Вчені розробляють плани застосування техніки вібрації в реабілітаційних установах і спортивних комплексах.

Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.