Екзема — підступна, але контрольована

Найпоширенішим шкірним захворюванням є екзема — 30–40% всіх дерматологічних випадків. Що таке екзема? Чому вона з’являється? Наскільки вона небезпечна?

Терміном «екзема» прийнято називати більшість запалень шкіри (дерматити). Це хронічне рецидивуюче запалення поверхневих шарів шкіри.

Причини екземи

До екземі схильні люди будь-якого віку, хоча найбільш захворювання поширене серед дітей, в основному до 5 років. Приблизно до 3-х років у половини малюків екзема проходить. Але у решти вона періодично дає про себе знати протягом усього життя. Часто люди, які страждають екземою, мають в роду родичів, які теж хворіли на екзему або мають алергічні стани, такі як астма або сінна лихоманка. Лікарі досі не можуть однозначно трактувати зв’язок між цими хворобами.

Отже, основними причинами екземи виступають:

  • спадкова схильність,
  • імунні порушення,
  • ендокринні розлади,
  • хвороби шлунково-кишкового тракту і мікози стоп,
  • стреси, нервові потрясіння,
  • у дітей на фоні ексудативного діатезу та атопічного дерматиту, починаючи з молодшого віку,
  • несприятливі умови роботи — металургійні заводи, хімічні підприємства, харчова і фармацевтична область.

Останні статистичні дані показують, що екзема найчастіше вибирає собі в жертву жінок у віці 20–45 років, які піддаються великим нервовим і фізичним навантаженням.

Лікування екземи

На сьогоднішній день медицина ще не змогла остаточно перемогти екзему. Хворі часто стикаються з цілим потоком процедур, ліків і рекомендацій, які в черговий раз підтверджують афоризм: «Якщо від якої-небудь хвороби пропонується особливо багато засобів, значить, вона невиліковна».

Невиліковність хвороби не означає, що життя пішло під укіс. Сьогодні досвідчений лікар може з легкою душею гарантувати пацієнту, що навіть при самих важких хронічних випадках хворобу можна тримати під контролем. Без лікування гостра форма екземи проходить за 2–3 місяці. Однак вона може перейти в підгостру форму, яка без лікування проходить за шість місяців. Далі вона може перейти в хронічну форму, вилікувати яку вже практично неможливо.

Лікування екземи повинно проходити за строго індивідуальною програмою, призначеною лікарем. На жаль, на даному етапі поки що ніякі методи не здатні замінити лікарської терапії — кортикостероїдних мазей і системних антигістамінних препаратів. Якщо лікар правильно зуміє підібрати зовнішні засоби, то без останніх можна обійтися. Народні засоби типу капустяного листа і господарського мила є даремними. Навпаки, вони можуть лише погіршити стан.

Факт. Помічено, що люди, які постійно носять чорні шкарпетки і панчохи частіше страждають екземою. Це пояснюється тим, що до складу більшості чорних барвників входить парафенілендіамін — потужний алерген. Однак знають про це лише старі досвідчені лікарі або молоді фахівці, які користуються алтасом-довідником, переведеним на нашу мову.