Про користь цинку сьогодні говорять особливо багато, так як існує думка лікарів, що цей елемент необхідний організму для успішного протистояння коронавірусу covid-19.
Дефіцит цинку при цьому несе ряд неприємностей, таких як пересушена шкіра, ламкі нігті, випадаюче волосся, крім того, підвищена сприйнятливість до грипу, застуд та інфекцій в цілому. А якщо захворювання вже з’явилося, то цинк прискорює одужання.
Особливо важливо отримувати цинк в достатній кількості в холодну пору року. Вчені вважають, що цей мінерал є головним захисником від грипу і застуди.
Цинк, крім запобігання простудних захворювань, виконує й інші функції. Так, він необхідний для активності гормонів, наприклад, інсуліну. Цинк важливий для безперешкодного використання поживних речовин і зростання клітин. Доведено, що у дітей достатній рівень цинку підвищує здатність концентруватися і вчитися.
Німецькі дієтологи визначили, що дорослій людині досить 7-10 міліграмів цинку в день, а дітям – 3-9,5 мг, залежно від віку.
Але існують перешкоди, які заважають організму засвоювати цинк. Так, залізо, мідь і фітинової кислота виступають антагоністами для цього мінералу. Якщо в раціоні багато цих речовин, цинк буде важко засвоюватися. Фітіновою кислотою, наприклад, багатий арахіс і соя, залізом – червоне м’ясо.
Але погано засвоюватися цинк може і при зловживанні алкоголем, а також при деяких шлунково-кишкових захворюваннях (хвороба Крона, целіакія), при діабеті. Серед перешкод для засвоєння цинку також процес загоєння ран, сильне потовиділення, похилий вік, вагітність.
Організм людини сам не виробляє цинк, а лише отримує його з їжею. При дефіциті цинку в холодну пору року це загрожує розвитком апатії, депресії, булімією. Цинк відповідає за контакти між нервовими клітинами, тому, чим менше цинку, тим вище ризик психічних розладів.
Важливо пам’ятати, що надлишок цинку також шкідливий, як і дефіцит. Це загрожує організму інтоксикацією з симптомами від нудоти до діареї і лихоманки. Небезпечним вважається перевищеня дози цинку у 2 г.