Безпроблемна любов, або Головні питання про ІПСШ

Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) для багатьох не потребують представлення. Їх різновиди і ступінь тяжкості настільки різноманітні, що майже кожна доросла людина хоча б раз у житті стикався з цією проблемою або хвилювався з цього приводу.

У даній статті ми відповімо на ряд важливих і поширених запитань, пов’язаних з ІПСШ. Особливої ​​актуальності ця тема набуває в літній період, коли сексуальна активність чоловіків і жінок дещо підвищується.

1. Які захворювання відносять до ІПСШ?

Сучасна венерологія нараховує більше 20 захворювань, що передаються статевим шляхом. Фахівці виділяють «класичні» венеричні захворювання – сифіліс та гонорея, і особливу групу, куди відносяться генітальний герпес, папіломавірусна інфекція, трихомоніаз, мікс уреа-мікоплазми, хламідіоз, цитомегаловірус. Хвороби, що передаються статевим шляхом, з переважним ураженням інших органів: вірус імунодефіциту людини (СНІД), вірусні гепатити B і С.

2. Які шляхи зараження (крім статевого) ІПСШ?

Сюди можна віднести і контактно-побутовий спосіб зараження, тобто через звичайні засоби гігієни, такі як мочалка або рушник. Крім того, за наявності інфекції у вагітної жінки, заразитися може плацентарно або під час проходження родових шляхів і дитина.

3. Чи слід побоюватися в цьому відношенні водойм?

Більшість фахівців сходяться на думці, що можливість зараження через великі водойми мізерно мала. Теоретично статися таке може в невеликому водоймищі з теплою стоячою водою, наприклад, в невеликому басейні.

4. Що впливає на виявляємість ІПСШ?

Виявлення інфекції залежить від багатьох факторів. Часто буває так, що в одного партнера виявляються одні інфекції, а в іншого — інші. Це пов’язано з індивідуальним імунним статусом. Один сприйнятливий до одних інфекцій, але «не пропускає» інші. Частий прийом антибіотиків може вплинути на зниження рівня інфікування даними захворюваннями. А от прийом противірусних препаратів не так поширений, тому випадків вірусоносійства набагато більше. Клінічну картину захворювання часто може змінювати самолікування або недоліченість ІПСШ, що сприяє розвитку хронічних процесів.

5. Які прояви ІПСШ?

Підступність ІПСШ в тому, що в одних вони можуть протікати дуже важко, з усіма витікаючими наслідками, а у інших абсолютно безсимптомно. І тільки рівень імунітету визначає реакцію організму. При статевих інфекціях, як у чоловіків, так і у жінок, виникає болючість під час статевого акту, а також дизурія (зуд, печіння, болючість при сечовипусканні). У жінок спостерігаються специфічні вагінальні виділення, можуть бути кров’янисті виділення після інтимної близькості, неприємні або хворобливі відчуття в нижній області живота. У чоловіків виділення з уретри, болі в промежині з ірадацією в пряму кишку. Безсимптомно ІПСШ протікає у 10–70% жінок і 15–25% чоловіків.

6. Які ускладнення можливі при ІПСШ?

Найчастіше це запальні захворювання органів малого тазу. Наприклад, хламідії, мікоплазми та уреаплазми викликають орхіт, епідидиміт, простатит. У жінок ці інфекції також викликають численні запальні захворювання внутрішніх органів (придатків, матки). У запущених випадках ЗПСШ призводять до безпліддя. Під час вагітності ІПСШ можуть загрожувати запальними захворюваннями очей та органів дихання у плода.

7. Яка профілактика ІПСШ?

Протягом першої години після статевого акту слід помочитися, ретельно помити руки і обмити теплою водою з милом статеві органи, промежину, стегна. Обсушити ці місця серветкою і протерти їх ватним тампоном, просоченим 0,05% розчином хлоргексидину біглюконат або 0,01% розчином мірамістину. Цим же розчином жінкам призвести спринцювання, а чоловікам ввести в уретру. Однак у будь-якому випадку через 2–4 тижні слід пройти медичне обстеження.

8. Як не заразитися ІПСШ?

Багатьох проблем допоможе уникнути використання засобів особистої профілактики (презервативи). Останнім часом фахівці стверджують, що презерватив рятує не від усіх видів інфекції, а неправильне використання презерватива зовсім може зробити його непотрібним. Найнадійніший спосіб уникнути зараження ІПСШ — обстеження та лікування обох партнерів, а також інтимні стосунки з постійним партнером.