Світу загрожує нова суперінфекція — золотистий стафілокок, стійкий до метіцилліну. Останні розробки вселяють певний оптимізм. Експерти-песимісти стверджують, що для лікування стафілококу, що не реагує на ліки, у найближчі 5-10 років нічого нового не з’явиться.
Стафілококи — це цілий вид бактерій. На сьогодні відомо вже 27 різновидів (з них 14 постійно присутні на шкірі та слизистих оболонках людини). Якщо імунітет не ослаблений, то більшість цих мешканців нашого тіла не загрожують здоров’ю. На превеликий жаль є патогенні стафілококи, здатні знищувати живі клітини. Найнебезпечніший метіциллін-резистентний золотистий стафілокок (MRSA або МРЗС). Він не реагує на лікування відомими антибіотиками і в 31% випадків призводить до смерті пацієнта. Тести для того, щоб його виявити тривають два тижні, а він здатен убити впродовж одного дня. Кількість інфікованих у всьому світі неухильно зростає.
У США стафілококи, стійкі до метіциліну становлять більше 60% смертельно небезпечних бактерій у лікарнях. У медичних установах контактним шляхом відбувається кожне шосте з семи заражень. Майже 2 мільйони пацієнтів заражаються щорічно під час відвідувань лікарень. 18 тисяч життів забирає інфекція щорічно. Це можна порівняти зі смертністю від СНІДу. Практично 30% людей переносять золотистий стафілокок на шкірі. При цьому симптоми до пори до часу не проявляються. Бактерія, що розповсюджена в медичних установах (МРЗС — джерело головної проблеми в лікарнях), стає все більше небезпечною у побуті. Інфекція поширюється в навчально-виховних закладах, фізкультурно-оздоровчих комплексах… Її носіями можуть бути також свійські тварини.
Цей вид стафілококу може вразити абсолютно здорову людину, і до того ж у будь-якому віці. Симптоми MRSA схожі з проявами інших внутрішніх порушень. Розпізнати їх важко, і тому інфекція може бути виявлена вже в запущеній стадії. Бактерії золотистого стафілококу мутують і стають причиною серйозних захворювань. Дихальним шляхам загрожує некротизуюча пневмонія, очам — коньюктивіти та ендофтальміти, серцю — ендокардит та перикардит, опорно-руховому апарату — остеомієліт та інфекційний артрит. Стафілокок золотистий викликає різноманітні інфекції шкіри аж до смертельно небезпечного сепсису. Ті препарати, що допомагали вчора, не діють сьогодні. Результати досліджень науковців Гарвардського університету доводять, що ця бактерія стає стійкою практично до всіх видів антибіотиків. Чимало експертів вважають, що лише наукове досягнення, рівне за значенням відкриттю пеніциліну здатне змінити ситуацію. У той же час науковці постійно шукають спосіб боротьби з MRSA.
Науковці з Великобританії кілька років тому заявили, що МРЗС піддається впливу антибіотика Ванкоміцину (Vancomycіn), потужного антибактеріального засобу. Але як з’ясувалося, небезпечна бактерія швидко розвиває опірність до цієї діючої речовини.
Представники американської біотехнологічної компанії Paratek у 2008 році оголосили про позитивні результати антибіотика PTK 0896 у боротьбі з МРЗС у 234 пацієнтів. Позитивні результати спостерігалися в 98% учасників дослідження.
У тому ж році швейцарська компанія Arpіda опублікувала результати ІІІ фази клінічних випробувань антибіотика Іклапрім (Іclaprіm). У 92,3% випадків препарат вилікував MRSA-інфекцію. У випробуваннях взяли участь 494 пацієнти. Ефективність можна порівняти з антибактеріальним препаратом Зивокс (Zyvox) компанії Pfіzer, але побічні ефекти спостерігалися рідше. В той же час ряд експертів песимістично ставляться до результативності цих нових антибіотиків.
Науковець Такаюкі Івасе з колегами з японського університету Джикей (Токіо) зазначили, що в лабораторних умовах епідермальний стафілокок зміг винищити колонії золотистого стафілококу. Він здобув перемогу у війні за територію в носі пацієнта. Епідермальний стафілокок (епідерміс — поверхневий шар шкіри) може жити на слизистих оболонках, на будь-якій ділянці шкіри. Організм здорової людини з ним легко бореться і ймовірність захворювання невелика (може викликати розвиток запальної реакції в місці введення в організм стороннього предмету). На його основі буде розроблений спрей, який, як запевняють науковці, дозволить позбавити організм від так званих супербактерій.
Співробітник британської компанії Bіocontrol Ltd у Бедфордширі Марко Енрайт, що займається пошуками методів відділення нешкідливих мікробів від інфекційних збудників, упевнений, що живі бактерії епідермального стафілококу можуть не тільки прогнати небезпечного конкурента, але й забезпечити довготривалий ефект.
Для купірування інфекцій ще до появи антибіотиків активно використовували мед. Антисептичні засоби, які містяться в ньому, настільки потужні, що можуть подавити поширення інфекції, стійкої до антибіотиків.
Доктор Нік Слевін разом із своїми колегами з Королівського госпіталю Манчестеру вивчають вплив на пацієнтів меду новозеландського чайного дерева Манука. Цей мед — потужна антисептична речовина, що усуває запалення, яке заважає загоєнню ран, стимулює ріст тканини та відновлення шкіри. Його лікувальний вплив оснований на оксидази глюкози — ферменті, знайденому в слині бджіл. При з’єднанні з нектаром фермент утворює мед. Кислотності меду достатньо для зупинки росту бактерій. Фермент також перетворює глюкозу в перекис водню, що є дезінфікуючим засобом. Нік Слевін вважає, що цей мед допоможе знизити ймовірність зараження MRSA. Дослідники також оброблюють дорогим медом чайного дерева Манука одяг медпрацівників і пацієнтів лікарні (звичайні методи дезінфекції бактерій не знищують).