Питанням «У чому секрет довголіття?» задаються медики всіх часів і народів. Нещодавно геронтологи прийшли до цікавого висновку: середній репродуктивний вік жінки того чи іншого народу впливає на кількість довгожителів серед нього. Тобто така закономірність дає можливість припустити, що чим раніше у жінки настає клімакс, тим нижче тривалість життя.
Але на цьому дослідники не зупинилися і завдяки статистичними даними з’ясували, що заміжні жінки і одружені чоловіки рідше хворіють і живуть довше. При цьому самі чоловіки і жінки, одружені в основному, піддають цей факт сумніву.
Більшість звичайних людей воліють жити в шлюбі. Навіть глибоко переконані холостяки розуміють, що людям властиво створювати пари і проживати в сім’ях. Вчені проаналізували кількість довгожителів у різних країнах, вивчили їх спосіб життя і припустили, що в окремих спільнотах незаміжні жінки живуть довше, а неодружені чоловіки, навпаки, менше.
Згідно з останнім відкриттям вчених, жінки, які перебувають у законному шлюбі, мають набагато менше шансів померти від серцево-судинних захворювань, ніж їх незаміжні подруги. Дослідження грунтувалося на спостереженні за 700 тис. жінок, смертність серед незаміжніх була на 28 % вище. Те ж саме можна сказати і про чоловіків.
Дослідники відзначають, що причини такого феномену криються не тільки в фізіології, а й в психоемоційному факторі. Стокгольмські вчені відзначають, що для розумового і фізичного здоров’я людини і його благополуччя дуже важливе спілкування, наявність співрозмовника. Доведено, що чоловіки легше переносять стрес, маючи турботливу дружину.
Взагалі вчені вважають важливим фактом для здоров’я, а в разі захворювання, якнайшвидшого одужання, належний догляд. У нормальній сім’ї чоловік і жінка підтримують один одного у важку хвилину, що сприятливо позначається на здоров’ї. А ось холостий чоловік менше приділяє уваги своєму здоров’ю, про нього нікому подбати, що позначається на самопочутті в цілому.
Звичайно, всі ці твердження будуть правдивими і дієвими в одному випадку: якщо сімейне життя щасливе, що не викликає додаткових стресів, яких вистачає у «зовнішньому» світі. На сьогоднішній день в нашій країні це дуже серйозна проблема, адже мало кому вдається створити міцну і дружну сім’ю. За статистикою в Україні 61% шлюбів закінчується розлученнями.
Причин цьому дуже багато, і перед соціологами, психологами, політиками, вчителями, батьками стоїть непросте завдання сформувати у молодого покоління правильні сімейні цінності. Адже всі ми добре пам’ятаємо, що сім’я – це частина суспільства, а якщо ми хочемо побудувати цивілізоване суспільство, то починати треба з родини і з себе особисто. Рухаючись у цьому напрямку, ми обов’язково не тільки створимо сприятливе середовище для життя всіх громадян, а й значно оздоровимо націю.