Здоровий спосіб життя збільшує біологічний вік

Чому лікарі та тренери прикладають стільки зусиль для пропаганди здорового способу життя? Звичайно, суспільству вигідно мати здорових людей, які мало хворіють і продуктивно працюють на його розвиток. Але найголовніше – люди, які правильно харчуються і фізично активні довше живуть. І це не просто агітація і красиві слова про користь вітамінів, спорту та свіжого повітря. Невелике пілотне дослідження, яке провели американські вчені, довело, що здоровий спосіб життя впливає на організм на генетичному рівні, тобто омолоджує його і подовжує роки життя.

І це дійсно хороша новина – здоровий спосіб життя в прямому сенсі подовжує теломіри людини.

Теломіри – це такі ділянки хромосом, які відповідають за зношування організму, це такі «захисні ковпачки» на кінці хромосом, які сприяють швидкості старіння. Телорміри являють собою комбінацію ДНК і протеїну, що захищає кінці хромосом і допомагають їм залишатися стабільними. У міру слабшання структурної цілісності хромосом, вони стають коротшими, через це клітини організму старіють і швидше помирають.

Останнім часом вченими знаходиться все більше доказів того, що більш короткі теломери провокують цілий ряд недуг, пов’язаних зі старінням. До них відносяться різні форми раку, інсульти, деменція, серцево-судинні захворювання, остеопороз, ожиріння, цукровий діабет.

Група вчених з Сан-Франциско протягом п’яти років спостерігала за станом 35 пацієнтів з локалізованим раком простати на ранніх стадіях. Метою дослідження було встановлення зв’язку між глобальними змінами способу життя і довжиною теломір, а також активністю ферменту теломерази. Спостереження включало в себе ретельний моніторинг стану хворих шляхом скринінгу і біопсії.

У процесі дослідження 10 пацієнтів з 35 кардинально змінили свій спосіб життя. В першу чергу, вони переглянули своє харчування: перейшли на рослинну їжу (фрукти, овочі, цільнозернові продукти, продукти з низьким вмістом жирів, «швидкі» вуглеводи). Також вони практикували помірні фізичні навантаження (щоденна ходьба протягом 30 хвилин), контролювали стрес (займалися йогою, медитацією, вправами на дихання). На останньому етапі дослідження теломіри цих пацієнтів порівняли з теломірами решти 25 учасників, які не змінювали способу життя. Результат вразив вчених – довжина теломір пацієнтів з першої групи в середньому збільшилася на 10%.