Зберегти зір школяреві!

З кожним роком шкільна програма стає все більш насиченою і складною. Уже з першого класу дітям доводиться довгий час проводити за підручниками, зошитами, а ще додайте до цього телевізор і комп’ютер. Що стане з зором дитини до кінця навчання в школі?

Статистика здоров’я школярів сьогодні викликає побоювання у батьків. Серед цілого ряду придбаних у шкільні роки недуг особливе місце займають захворювання очей, які набувають масового масштабу. У дітей шкільного віку часто зустрічається втрата гостроти зору, короткозорість. Дійсно, щодня вже молодший школяр повинен по 6–7 годин знаходитися за партою, концентруючись на читанні і писанні, а це колосальне навантаження на зір. Крім шкільних навантажень на якість зору також впливає спадковість, екологічні умови, вроджені або набуті захворювання. На зниження зору впливають і такі фактори як багатогодинні перегляди мультфільмів, комп’ютерні ігри, великі фізичні навантаження в спортивних секціях. Все перераховане набагато швидше зіпсує зір, ніж шкільні заняття. Але не варто панікувати. Дуже багато залежить від спостереження батьків за режимом свого малюка і своєчасна перевірка зору у фахівців.

Перші ознаки короткозорості у дитини

Короткозорість — погіршення зору вдалину. У початковій стадії можна позбутися від короткозорості, головне вчасно помітити її ознаки і почати лікування. Якщо дитина часто скаржиться на втому, різь в очах, біль в області лоба і скронь, у неї спостерігається світлобоязнь, при читанні намагається наблизити книгу до очей, у класі сідає ближче до дошки, а дома ближче до телевізора — то батькам терміново необхідно записатися на консультацію до лікаря-офтальмолога.

Основні фактори, що впливають на зір:

Телевізор і комп’ютер

Чим менша дитина буде проводити часу біля телевізора чи комп’ютера, тим краще буде її зір. Батьки повинні стежити, щоб перегляд телевізора дітьми до 7 років тривав не більше 30–40 хвилин в день, в більш старшому віці цей час можна збільшити до 1,5–2 годин. При цьому в приміщенні обов’язково повинно бути джерело світла — денне світло з вікна або світильник.

Читання

Як би не подобалося вашому малюкові читати чи малювати, треба обов’язково чергувати ці заняття з активними рухами, бажано на свіжому повітрі. Особливо це актуально для дітей першого класу, коли різко зростає навантаження на зір, крім того дитина повинна довго знаходитися у малорухомому стані за партою.

Коли ви вчите дитину читати, також навчіть його дотримуватися деяких правил, які вона повинна дотримуватися при читанні:

  • Книга повинна знаходитися не менше, ніж в 30 см на відстані очей,
  • Книга повинна добре висвітлюватися з усіх сторін, тоді як обличчя і голова повинні залишатися в тіні,
  • При тривалому читанні необхідно періодично виконувати наступну гімнастику для очей: змінювати фокусування очей з ближніх предметів на дальні і навпаки,
  • Виконувати домашнє завдання краще з настільною лампою, при цьому залишаючи загальне освітлення, а зі столу треба прибрати всі предмети, що створюють відблиски, не можна читати лежачи, так як така звичка швидше призведе до короткозорості.

Раціональне харчування

Батьки повинні стежити за тим, щоб раціон дитини був не тільки смачним, але й корисним, досить збагаченим білковою їжею. Особливо слід звернути увагу на фрукти, овочі, рибу і м’ясо.

Лікування

Якщо у дитини виявлено короткозорість?

Якщо лікар виявив у дитини невелику короткозорість — 2–3 діоптрії — не варто робити з цього трагедію. Дотримуючись всіх рекомендацій лікування, процес можна зупинити і зір поліпшити. Обов’язково при цьому носіння окулярів, без них короткозорість буде розвиватися швидше. А для профілактики короткозорості дотримуються наступних моментів:

  • Фізичні вправи — теніс, баскетбол, волейбол. А ось піднімати тяжкості і займатися важкими видами спорту не рекомендується.
  • Медикаментозне лікування, яке зазвичай проводиться сезонно (навесні, восени), коли збільшується навантаження на очі.
  • Апаратне лікування, методику якого визначає лікар.
  • 2–3 рази на день проводити гімнастику для очей, а в поєднанні з краплями такий метод дуже ефективно себе показує.
  • Приймати вітаміни для зору, які призначить лікар, а також мінімум 1 раз на рік проходити огляд у спеціаліста, щоб виявити проблеми із зором на початкових етапах.

В Україні вже кілька років працює програма «Здоровий зір», в рамках якого лікарі-офтальмологи проводять бесіди зі школярами, в яких розповідають про те, як зберегти зір і як його поліпшити. Також до завдань програми входить комплекс вправ для очей, обладнання кабінетів таблицями для перевірки зору.

Пам’ятайте, що очі — це не тільки дзеркало душі, але і важливий показник стану здоров’я, тому не нехтуйте порадами офтальмологів та збережіть зір дітей на довгі роки.

Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.