Лікування п’явками має декілька наукових назв: гірудотерапія, деллотерапія і бделотерапія. Найчастіше з них використовується перше, тобто гірудотерапія.
У свідомості більшості людей застосування п’явок при лікуванні різних хвороб віддалено нагадує шарлатанство. Подібне ставлення до гірудотерапії обумовлене тим, що впродовж довгих років п’явки не привертали до себе уваги фахівців. З початку 1960-х до середини 1980-х рр. зоологами і медиками не проводилося глибоких досліджень цих істот.
Саме у той час медицина помилково послідувала за модою на швидкодіючі хімічні препарати. Сьогодні відбувається зворотний процес, лікарі і їхні пацієнти повертаються до природних способів лікування різних недуг за допомогою природних ліків. Найбільшою популярністю користуються мед, прополіс, настої з цілющих трав, а також багато інших засобів. Різні напрями в натуропатії учать нас правильно харчуватися, споживаючи разом з їжею певну дозу життєво необхідних мінеральних речовин, білків, вітамінів і т.д. Тисячі людей у всьому світі приймають вітаміни, сидять на вегетаріанських, ово-вегетаріанських, молочних і інших дієтах, використовують лікарські трави або вибирають які-небудь інші способи профілактики і лікування хвороб.
До п’явок же ніхто особливої цікавості не виявляє. Подібне відношення надзвичайно несправедливе. Надзвичайно корисний для людського організму укус медичної п’явки. Гірудотерапія абсолютно безболісна. Це універсальний природний спосіб лікування, заснований на єдності всіх живих істот нашої планети. Природа не створює нічого зайвого. Проте люди не завжди уміють розумно застосовувати те, що на перший погляд здається абсолютно непотрібним і навіть гидким.
Використання методів гірудотерапії надзвичайно ефективне, вони сьогодні практикуються в мікрохірургії, гінекології, кардіології, дерматології, імунології тощо. За допомогою п’явок лікарі намагаються перемогти онкологічні захворювання і СНІД.