З астмою не жартують

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я більше 300 млн. чоловік у світі страждає на бронхіальну астму. Через 5 років цей показник перевищить 400 млн. Кожні 15 років подвоюється кількість захворілих. Найбільш швидкі темпи спостерігаються серед дітей. Щорічно у світі астма забирає життя більше 250 тис. чоловік.

Не щадить ні старих, ні дітей

До цією соціально значущої хвороби схильні люди будь-якого віку — від дітей до старих. Вона проявляється повторними нападами перепочинку на вдиху і нерідко кашлю, що пов’язано з порушенням бронхіальної прохідності. В основі цих проявів лежить чутливість бронхів до різних стимулів. Іншими словами, в основі астми лежить запалення бронхів. Серед типових ознак цього захворювання — напад ядухи на виході. Він може починатися вночі, коли хворий прокидається від почуття стискування у грудях. Навіть на відстані чути свистячі хрипи. Провідним симптомом загострення бронхіальної астми може стати завзятий сухий кашель або кашель з відділенням великої кількості мокротиння. Причиною астми також є ГРВІ, прийом ліків, харчових продуктів.

Залежно від типу бронхіальної астми це запалення може значно відрізнятися за своїм характером. Її форма може бути алергічного походження, інфекційно-алергічної, нейрогенної. Залежно від поставленого діагнозу призначається курс лікування. Алергени, які беруть участь у розвитку бронхіальної астми, діляться на дві великі групи. Неінфекційними можуть бути побутовими (наприклад, домашній пил), дермальним (шерсть тварин), лікарськими, харчовими і ін. Алергенами інфекційного характеру можуть бути стрепто- і стафілококи.

Певну роль відіграє спадковий фактор. Медики встановили, що якщо всі батьки здорові, то ймовірність того, що дитина стане алергіком, становить 20 відсотків. Ця цифра зростає в два-три рази, якщо хворий, хоча б один з членів сім’ї. А якщо хворіють обоє батьків – підвищується в шість разів.

Вчені з Королівського коледжу в Лондоні прийшли до висновку, що в 80% випадків появи на світ дітей з алергією і астмою плід був вражений внутрішньоутробною інфекцією.

Причин хоч відбавляй

Чому захворюваність зростає катастрофічними темпами. Існує ряд причин. В останні роки значно погіршилися екологічні, кліматичні умови проживання. Відповідаючи на проникнення шкідливих речовин, що містяться в повітрі, воді, грунті організм прирікає себе на алергію та астму. Суду потрібно додати безконтрольне застосування ліків, особливо антибіотиків, хімізацію продуктів і т.д. Все це призводить до змін самих структур захворювань, які переносить дитина. Завдяки профілактичним щепленням діти набагато рідше стали хворіти на поліомієліт, свинкою, кір. Зате зросла загроза алергії, дерматиту, бронхіальної астми. Зміна структури захворювань спричинило за собою і зміну співвідношення типів імунних клітин. У свою чергу це створило основу для розвитку астми.

Американські дослідники з університету Тафтс виявили, що місце народження прямо пов’язане з ризиком розвитку астми. У США астмою хворі 12 відсотків населення, в Австралії 15 відсотків дітей. У причинах цього явища учені поки не розібралися. Існує думка, що в менш розвинених країнах люди частіше піддаються впливу шкідливих бактерій. У результаті виробляється своєрідний імунітет. Він передається у спадок дітям і у них рідше відбувається розвиток бронхіальної астми. Велике значення мають санітарно-епідемічні умови, вплив тварин і комах – переносників бактерій. Фахівці австралійського Управління з контролю над якістю харчових продуктів, медикаментів і косметичних засобів вважають, що причини підвищеної захворюваності можуть бути пов’язані з особливостями імунної системи місцевого населення. А це у свою чергу залежить від генотипу — сукупності генетичних даних. На думку ряду вчених скоро можна буде говорити про генетичну профілактику астми.

Чи можна вилікувати хворобу?

Раз і назавжди вилікувати бронхіальну астму, а також цукровий діабет, гіпертонію практично неможливо. Якщо людина народжується зі схильністю до астми, то з роками вона нікуди не дівається. До того ж дефект генетичного коду неусуваємий. У той же час не всі люди, що мають схильність до хвороби нею страждають і далеко не однаковою мірою. Діагноз «бронхіальна астма» вимагає від пацієнта певного способу життя і постійного самоконтролю. Але при правильно підібраному комплексному лікуванні, відновлення порушеної рівноваги в системі імунітету можна вести активний спосіб життя і нічим не відрізнятися від здорових людей. Існують два напрямки базисної терапії цього захворювання: імуномодулююча та протизапальна.

Застосування лікарських рослин більш ефективне для профілактики астми і нападів. Використовуються рослини, які мають протиалергічну, бронхолітичну, протизапальну, імуностимулюючу, загальнозміцнюючу дію.

Новий унікальний спосіб способом боротьби з нападами астми розробили британські вчені. В область блукаючого нерва (грає значну роль в управлінні дихальними м’язами) спеціальні електроди посилають практично невідчутні людиною електричні імпульси. Вони призводять до розслаблення легеневої мускулатури, і хворому стає значно легше дихати. Планується, що ця терапія буде використовуватися в лікарнях для лікування пацієнтів, які поступили з нападами астми, анафілактичним шоком (важка алергічна реакція), з хронічними обструктивними захворюваннями легень. Нова терапія обіцяє збільшити об’єм вдихуваного пацієнтом повітря на 40 відсотків. Скоротиться не тільки тривалість нападу, але і викликаний ним стрес.