Саме до цього закликає старовинна приказка, щоб завжди відчувати себе здоровим і бадьорим, і, крім того, витрачати на це мінімум фінансів і часу. Загартовування — найдоступніший метод захисту організму від застуди! При цьому важливо пам’ятати, що загартовування не вилікує хворобу, але попередить її, підвищивши стійкість імунітету до вірусів і перепадів температури. Особливо актуальним такий вид підтримки здоров’я є для наших кліматичних умов, де тепло різко змінюється холодами.
Загартовування, як вид оздоровлення, відомо людству ще з моменту його появи. А в V столітті до н.е. Гіппократ став надавати йому особливого значення, переконавшись, що “холодні дні зміцнюють тіло, роблять його пружним і зручнорухливим”.
Під загартовуванням розуміють систему гігієнічних процедур, спрямованих на підвищення стійкості організму до несприятливих метеорологічних умов — холод, спека, підвищена вологість, знижений атмосферний тиск, сонячна радіація.
З розвитком цивілізації людина навчилася захищати себе від холоду, створюючи спеціальні житла і одяг, використовуючи всілякі технічні засоби. Але вчені простежили закономірність: чим більше ми захищаємо себе від холоду, тим більш сприйнятливий наш організм до хвороб, він ніби втратив здатність самостійно долати охолодження, включати захисні механізми, що забезпечують сталість температури тіла.
-життєво необхідні для організму фактори стають навіть небезпечними для нього. Виходить своєрідне замкнене коло, вирватися з якого можна тільки за допомогою загартовування. Деякі припускають, що у людей, що живуть в більш суворих кліматичних умовах або працюють тривалий час на холоді, виробляється підвищена стійкість до переохолодження. Насправді це пасивне загартовування носить нетривалий ефект.
Якщо організм не загартований, при охолодженні в ньому сповільнюються обмінні процеси, порушується діяльність центральної нервової системи, будь-який вірус вільніше вражає його. Звичайно, все це виснажує організм, і він стає вразливим для хвороб. Тільки загартована людина без труда здатна перенести охолодження і різкі перепади температури.
Саме перепади температури — найголовніший момент загартовування. Щоб компенсувати його, організм і запускає механізм захисту, що полягає в здатності погашати температурні перепади власними силами. При цьому загартовування не знає ні протипоказань, ні обмежень, воно допоможе і здоровим зберегти здоров’я, і ослабленим зміцнити його. Шляхом загартовування можна зміцнити серцево-судинну систему, шлунково-кишковий тракт, нервову систему. Вчені встановили, що при зіткненні організму з різкими перепадами температури на клітинному рівні відбувається очищення від шлаків, оскільки запускається процес обміну речовин.
Існує кілька видів загартовування, які в свою чергу поділяються на щадні й інтенсивні:
1. Ви досягнете більшого ефекту від загартовування, якщо воно буде природно входити в загальний здоровий спосіб життя. Мається на увазі і правильне харчування, і оптимальна фізична рухливість, і повноцінний сон, і ін.
2. Загартовуватися краще починати влітку. Цей час найбільш комфортний з психологічної та фізичної точки зору.
3. При проведенні процедур, що гартують, дуже важливий психологічний настрій, і навіть якщо не всі правила дотримуються, позитивний настрій все одно повинен надати лікувальну дію на організм.
4. Загартовування повинне приносити задоволення і тільки в цьому випадку воно буде діяти цілюще. Якщо сьогодні вам неприємно, наприклад, обливання, то краще замінити його на обтирання мокрим рушником.
5. При загартовуванні не можна допускати крайнощів. Тобто будь-який температурний вплив повинен відповідати можливостям організму. Якщо ваш організм може впоратися з охолодженням, воно принесе йому користь, але переохолоджуватися неприпустимо.
6. Ефект, що гартує, з’являється в результаті тренувань, тобто необхідні регулярні навантаження. Це говорить про безперервність процедур, і навіть невелика перерва може звести нанівець всі раніше досягнуті ефекти. Краще загартовуватися кожен день по кілька хвилин, ніж один раз на тиждень, але годину.
7. Вибираючи спосіб загартовування, треба враховувати стан здоров’я, вік, спосіб життя, кліматичні умови.
Правильно вибравши і організувавши свій метод загартовування, ви забудете, що таке простуда!