Лікарська залежність – це цілком поширене явище, тому що багато людей займаються самолікуванням. У більшості випадків така залежність має лише психологічну основу. Але в разі фізичної залежності організм відмовляється нормально працювати без ліків, так як звикає, що ті чи інші речовини працюють замість нього.
Отже, найпоширенішим засобом, що викликає залежність, є звичайні краплі для носа. При використанні судинозвужувальних нозальних засобів відбувається викид адреналіну. Якщо організм самостійно намагається впоратися з закладеністю носа, то адреналін теж виробляється, тільки в меншій кількості. При використанні крапель і спреїв порушується природне вироблення адреналіну, а організм звикає до підвищеної концентрації цієї речовини в крові. Якщо ж спробувати відмовитися від крапель, може виникнути справжній «синдром відміни».
Ще одна небезпека, яка загрожує при застосуванні нозальних засобів – підвищення артеріального і внутрішньочерепного тиску. Також перестають нормально функціонувати ворсинки епітелію, що покриває слизову в носі, що призводить до її висихання. А це створює полегшений доступ вірусам через носову порожнину в організм.
Наступні в списку засобів, які викликають залежність, – проносні препарати. Залежність проявляється в тому, що кишечник перестає самостійно скорочуватися і проявляти належну активність. Звичка до проносного виражається відчуттям загального погіршення самопочуття, зниженням життєвого тонусу. Серед симптомів також легкий дискомфорт, спазми в животі, розлади кишечника. Особливо небезпечно застосування проносних для немовлят до 6 місяців, коли їхня травна система тільки налагоджує роботу.
Наступний вид залежності – від снодійних та заспокійливих. На першому етапі формується звикання організму до препарату, а потім виникає потреба збільшення дози. Так як такі препарати продаються в аптеці у вільному доступі, то дуже багато людей застосовують їх в 2-3 рази більше необхідного. Слід пам’ятати, що снодійне викликає не тільки психологічну, а й фізичну залежність. При цьому сон не міцнішає, а порушується ще більше.
Залежність також викликають гормональні засоби в будь-якій формі випуску – таблетки або мазі. Гормональна терапія потрібна при багатьох захворюваннях – шкірні алергії, бронхіальна астма, проблеми зі щитовидкою, гінекологічні патології і т. д. Але прийом даних засобів повинен здійснюватися під суворим наглядом лікаря. В іншому випадку організм перестане нормально працювати без них, а до звичних доз звикне дуже швидко.
Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.