Ще пару десятків років тому людям не приходило в голову пов’язувати свій емоційний або фізичний стан з активністю Сонця, фазами Місяця та іншими природними явищами. Але, тим не менш, природні кліматичні чинники завжди супроводжували людину, організм якої навчився тонко реагувати на будь-які зміни цих процесів.
Спостереження за космічними і природними явищами показали, що в кожному з них присутня сувора циклічність: день-ніч, зима-літо, приплив-відплив. Більше того, ритмічності схильні не тільки рухи Землі, Сонця і зірок, але вона є універсальною властивістю життєздатності на кожному рівні прояву життя — від найменшої молекули до цілого організму.
Такі ритмічні зміни в середовищі сприяли пристосуванню людини в ході еволюції до певного ритму життя. Сучасна наука знайома з великою кількістю біоритмів, але центральне місце серед всіх ритмічних процесів займають добові ритми та річні цикли.
Сьогодні існують навіть цілі науки, що займаються вивченням біоритмів — хронотерапія, хронодіагностика, хронофармологія. Знання, які дають ці науки, допомагають, наприклад, визначити час прийому тих або інших ліків. Виявляється, нерідко ефективність лікування напряму залежить від часу прийому ліків. Тому, не ігноруйте інструкцією прийому лікарського препарату і зверніть увагу на час, у який рекомендується його прийом, він не випадковий.
І хоч більшість із нас раніше і не замислювався про те, як впливає клімат на наш організм, але ще в 460–377 роках до н.е. Гіппократ у своїх «Афоризмах» зазначив, що деякі люди краще відчувають себе взимку, а деякі — влітку. Крім того, зі зміною пори року організм може вести себе зовсім по-різному. Кожен з нас в більшій мірі розташований до тої чи іншої пори року, в залежності від цього і хвороби будуть протікати по-різному, легше чи важче.
Учені впродовж тривалих спостережень встановили, що суворий і холодний клімат справляє негативний вплив на організм людини, а от м’який і теплий клімат, навпаки, ідеальний для нас, він може посилити загальну опірність організму, прискорює відновлення після тривалих хвороб або перенесених операцій.
Найбільш яскраво кліматичні чинники виявляються в умовах теплообміну організму і з зовнішнім середовищем. Показниками такого обміну стає кровопостачання шкірних покривів, робота дихальної та серцево-судинної системи, потовидільна система. Відчуття тепла і холоду залежать від температури тіла. Ми відчуваємо тепло, коли судини розширені і по них протікає багато теплої крові, тоді і шкіра стає теплою. По звужених судинах кров не може так вільно протікати, тому шкіра охолоджується і нам стає холодно. У холодну пору року віддача тепла регулюється виключно розширенням і звуженням судин.
Вона здатна при одній і тій же температурі повітря по-різному віддавати тепло. Буває, що шкіра віддає зовсім мало тепла, але вона здатна віддавати багато тепла навіть тоді, коли температура повітря вища за температуру тіла. Така властивість шкіри пов’язана з роботою потових залоз.
Річні цикли проявляються в сезонних змінах різних процесів організму. Так, як би ми не любили весну, але вона є найважчим часом року. Саме навесні відмічено більше випадків самогубств, частіше розвивається депресія у психічно неврівноважених людей, частіше трапляються захворювання на рак.
Деякі хронічні захворювання також мають сезонність. Так, у травні, липні і вересні підвищується число гіпертонічних кризів, восени найчастіше виникає інфаркт міокарда, а навесні — виразкова хвороба шлунка.
Нерідко визначальне значення для організму має різка зміна погоди, швидке підвищення вологості повітря, сильні вітри. У такі моменти знижується фізична і розумова активність, загострюються хронічні захворювання, підвищується число помилок і нещасних випадків.
Все вище сказане приводить до думки, що протягом року погода змінюється в залежності від сезонів безліч разів. Змінюються температурні умови, вологість повітря, атмосферний тиск. Наш організм повинен постійно пристосовуватися, підстроюватися під природні умови. І якщо людина здорова, то її організм зробить це безболісно і невідчутно. Але захисна реакція хворих людей значно слабкіша, тому будь-який сезонний перехід може стати для них некомфортним.
Порада може бути одна: для зниження ризику загострення небезпечних ситуацій, що виникають у метеорологічних умовах, необхідно проводити лікувально-профілактичні заходи.