Дивлячись на людей похилого віку, багато хто з нас думає, що з роками наше тіло збільшується. Насправді, чим старше ми стаємо, тим більше зменшуємося. Причому «всихає» практично кожна його частина.
Після 40 років його діаметр скорочується на 1 см через кожні 10 років. До 80 років у більшості чоловіків хребет звужується на 5 см, а у жінок на всі 8 см, в чому винен гормон естроген, рівень якого стрімко падає після менопаузи. Однак якщо вести здоровий спосіб життя, забезпечити помірні фізичні навантаження на організм, то це дозволить уповільнити процес стоншення хребта, а то й зовсім зупинити його.
Серце починає зменшуватися, починаючи з середнього віку, на 0,3 г на рік. Це погано впливає на його здатність прокачувати кров через організм. Зменшення ваги серця призводить до гіпертонії. Але якщо займатися спортом, то процес скорочення сповільнюється, так як серце, як і будь-який інший м’яз, під впливом фізичних навантажень, міцнішає.
Жирові відкладення всередині крихітних артерій пеніса заважають кровотоку, а це веде до «атрофії» чоловічого органу. На зменшення жіночих органів впливає зниження рівня все того ж естрогену. Матка зменшується до розміру, який був у неї ще до настання статевої зрілості, оскільки тіло більше не вважає цей орган активним, а тому не постачає йому поживні ресурси.
На жаль, процес зменшення з віком зачіпає і наш мозок. При народженні вага мозку становить 400 г, до зрілості досягає 1 400 г, але після 20 років мозок починає зменшуватися і до кінця життя втрачає до 10–15% своєї ваги. Вчені ще не встановили, чому так відбувається, але настійно рекомендують тренувати мозок різними головоломками, читанням, вирішенням завдань і розгадуванням кросвордів, спілкуванням та ін.
Обличчя теж до старості стає менше. Раніше вчені припускали, що «всихання» відбувається за рахунок втрати м’язового тонусу, але тепер встановлено, що «усихають» кістки обличчя, що стягує шкіру і м’язи, облягаючі їх. Найбільше втрачає в обсязі щелепа. Але і цей процес можна звести до мінімуму, якщо дотримуватися гігієни порожнини рота, щоб запобігти втрати зубів.
Ще один орган, який піддається віковому «усиханню» — це сечовий міхур. До 25 років сечовий міхур середньої людини може утримувати дві чашки рідини, а до 65 років — тільки одну. Якщо не зловживати алкоголем і кавою, то цей процес можна відсунути.