Як високий кров’яний тиск впливає на мозок?

Інсульт, що є наслідком високого тиску, є серйозною загрозою для мозку. Проте вчені встановили, що навіть без інсульту високий тиск виробляє в мозку дрібні пошкодження, що позначаються на розумовій діяльності, особливо це стосується процесів пам’яті.

Протягом багатьох років фахівці проводили дослідження, в якому взяли участь понад 4000 осіб. Середній вік добровольців становив 50 років. На момент початку дослідження ні у кого з випробовуваних проблем з пам’яттю або розумовою діяльністю не спостерігалося. Протягом тривалого часу випробуваним вимірювали рівень кров’яного тиску. На момент, коли добровольці досягли 76-річного віку, їм зробили томографію головного мозку.

Результати дослідження

Результати дослідження показали, що у тих учасників, у яких весь час був підвищений тиск, є великі проблеми з пам’яттю. Більш того, підвищений артеріальний тиск сприяв стрімкому розвитку старечої деменції.

Вчені пояснюють, що до старості кровоносні судини стають тонкими й тендітними, а в разі високого тиску утворюються мікророзриви або мікротріщини. Це і призводить до множинних крововиливів в мозкову тканину. Результатом таких крововиливів стає загибель величезної кількості нейронів, що і стає причиною порушення розумової діяльності і пам’яті.

Подібне дослідження було проведено шведськими вченими в 1999 році. Обстеження майже 1000 осіб однозначно показало, що високий кров’яний тиск може стати причиною ослаблення інтелекту. У чоловіків, що мали проблеми з високим кров’яним тиском 20 років тому, яким тепер було за 50, в останніх тестах виявився найбільший занепад розумових здібностей і координації рухів. Найбільш постраждало мислення у чоловіків з високим діастолічним (нижнім) тиском 105 мм. Максимально погіршилися розумові здібності у тих, хто не займався вирішенням проблеми високого тиску.

Американські вчені співвідносять високе систолічне (верхнє) значення в середньому віці з різким занепадом інтелекту після 60. Так, у тих, хто мав систолічний тиск вище 140 мм протягом 25 років ступінь занепаду розумової діяльності удвічі вище, ніж у людей з нормальним тиском.

На основі проведених спостережень вчені планують приступити до пошуку медикаментів, які дозволять пом’якшити вплив кров’яного тиску на людський мозок і розвиток деменції.

Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.