З проникненням магії Сходу в нашу країну, багато хто з нас полюбив використовувати у своїй оселі ароматичні палички або свічки. Але якщо в давні часи пахощам приписували всілякі «чарівні» і цілющі властивості, використовували під час ритуалів і різних церемоній, то сьогодні їх стали застосовувати в основному як модні ароматизатори. Наскільки безпечно це для здоров’я?
Ще первісні племена знайшли в пахощах порятунок, причому чи не єдиний, від хвороб та епідемій. Наші пращури брали звичайне дерево (березу, сосну, пальму і т.д.), висушували і підпалювали. Їдкий дим від згорання деревини та смоли вбивав в печерах шкідливих мікробів і бактерій, запобігаючи масовому зараженню.
Що дають нам ароматичні палички і свічки сьогодні? В останні роки в Інтернеті з’явилося багато дискусій на тему «шкода і користь пахощів». Серед безлічі версій є й така, що використання пахощів збільшує ризик розвитку раку легенів, бронхіальної астми та інших хвороб. Крім того, їм приписують психотропну дію, а деякі навіть зараховують до наркотичних речовин.
Однак фахівці з’ясували, що на здоров’я ароматичні палички не роблять практично ніякого впливу: вони не в силах вилікувати застуду чи позбавити від болю, так само як і спровокувати рак або астму. Але шкода їх очевидний в одному випадку — якщо вони неякісні. Саме в такому випадку можна заробити головний біль або астму. Крім того, варто пам’ятати, що далеко не всі люди добре переносять дим від ароматичних паличок, тому перед приходом гостей краще не ризикувати.
Нещодавно американські вчені з Університету Південної Кароліни з’ясували, що дим від неякісних парафінових свічок може загострити астму або ракові захворювання. Якщо приміщення погано вентилюється, то свічний дим може викликати напад астми або алергічну реакцію. Крім того, він може володіти канцерогенними властивостями.
В ідеальному варіанті продукти горіння будь-якої свічки — це вода і вуглекислий газ, які не становлять небезпеки. Однак при горінні свічок не досягається температура, достатня для того, щоб повністю спалити молекули, що містяться в парафіновому воску, а це призводить до формування і викиду шкідливих молекул толуолу і бензолу.
У дослідженні говориться, що якщо відчувати вплив парафінових свічок час від часу, то це навряд чи якось позначиться на здоров’ї. Але якщо палити їх кожен день протягом декількох років, а ще й в непровітрюваному приміщенні, – то ймовірні проблеми зі здоров’ям. Доктор Хаміді і його колега Рухулла Массуда вважають, що безпечніше використовувати свічки з бджолиного воску або сої:
«Хоча вони коштують дорожче, такі свічки, очевидно, не шкідливі для здоров’я.
Вони не виділяють потенційно небезпечної кількості речовин, що забруднюють повітря, але створюють таке ж тепло, обстановку і запахи, як парафінові свічки, які робляться з нафти».
Також слід проявляти обережність і з ефірними маслами. Натуральне ефірне масло є сильно концентрованою ароматичною речовиною, здатною розчиняти гуму, деякі види поліетилену, парафіну, сургучу і навіть викликати ерозію металів.
Якщо при вдиханні диму від ароматичних паличок, парафінових свічок або ефірних масел ви отримуєте дискомфорт, то слід негайно видалити джерело аромату.