Як ви справляєтеся з судомою?

Що таке судоми ніг, напевно, хоч раз у житті відчула кожна людина. Якщо такі випадки носять одиничний характер, то нічого страшного в цьому немає, але є категорія людей, яка страждає частими нічними судомами. Яка причина судом і як з цим боротися?

Судома — це різке болюче скорочення м’язів. Найчастіше вона виникає в литкових м’язах, але може дати про себе знати і в будь-яких інших широких м’язах — в стегні, спині, шиї або животі. Нерідко це трапляється раптово, без жодного попередження, а якщо це відбувається вперше з дитиною, то може її серйозно налякати.

Причини судом

Найчастіше причиною судоми є той факт, що м’язам недостатньо харчування — кисню, крові або поживних речовин. Такий «зголоднілий» м’яз, довго перебуваючи в затиснутому стані однієї пози, як би сигналить організму: «Прийми міри!»

Найпоширенішою причиною судоми є ситуація переохолодження. Це трапляється при купанні в холодній воді або в холодну пору року. Проте такий вид судом не є захворюванням і відбувається досить рідко.

Судоми можуть провокуватися плоскостопістю, а також браком в організмі таких мікроелементів як магній, калій і кальцій.

Нечасті і не дуже сильні судоми можуть виникнути через довге перебування в задушливому приміщенні, при перегріванні, при тривалому перебуванні в одній позі, через сильне зневоднення. Судому може викликати незручне тісне взуття або високі підбори. А судома вранці в плечах або шиї, що змушує нас тримати голову поверненою тільки в одну сторону, говорить про те, що ми неправильно вибрали подушку або матрац.

Часті судоми з попереднім періодом болю і набряків в ногах, відчуттям важкості, можуть сигналізувати про розвиток варикозного розширення вен. Серед інших серйозних причин судом – остеохондроз хребта, атеросклероз, голодування і цукровий діабет.

Якщо ви тривалий час застосовуєте гормональні або сечогінні засоби, які посилено виводять калій, то це теж може стати причиною неприємних відчуттів в м’язах.

Що робити, якщо трапилася судома?

Головне в цьому випадку — не панікувати. Особливо, якщо це сталося у воді. Судома хоч і неприємне явище, але тимчасове. У цій ситуації потрібно постаратися розслабитися, хоч це і складно, перевернутися на спину і спокійно полежати на воді кілька хвилин. До берега краще плисти на спині, без різких рухів.

Якщо судома стає частим наслідком зневоднення, фахівці радять пити кип’ячену воду кімнатної температури з додаванням солі. Крім того, в раціон необхідно ввести молочні продукти, тому що вони багаті кальцієм, банани і апельсини (джерело калію), зелені овочі та фрукти, хліб з висівками (вони збагатять організм магнієм).

При нічний судомі потрібно встати з ліжка, краще на холодну підлогу, і поставити ноги на п’яти. При всьому цьому головне максимально розслабитися, а напружуючись від болю, ви тільки підсилите судому. Акуратно розтягніть м’язи гомілки і потягніть ногу за пальці на себе. Зробіть легкий масаж гомілки, звертаючи особливу увагу на саму хворобливу ділянку.

Але якщо судоми набули хронічний характер, вам негайно потрібна консультація лікаря.

Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.