Як вроджений імунітет впливає на часті застуди немовлят?

Сьогодні в світлі тенденції збереження здоров’я і довголіття надзвичайно популярна тема імунітету.

Дійсно, є люди, які постійно хворіють, а інші поняття не мають про хвороби, а якщо й трапляється якась травма, то заживає, як кажуть в народі, як «на собаці».

Чому так відбувається?

Деякі лікарі схильні це пов’язувати з вродженим імунітетом людини: у когось він міцний, а комусь дістався слабенький. В такому випадку, нам хочеться забезпечити хорошим імунним захистом наших дітей.

Що ми сьогодні можемо знати про це?

Два роки тому експерти школи медицини Вашингтонського університету провели дослідження, в ході якого з’ясували, що при народженні дитини можуть бути виявлені вроджені відмінності в імунній системі. Вченими був створений тест, який при народженні дитини дозволяє визначити, наскільки висока ймовірність того, що на першому році життя малюк буде часто хворіти простудними захворюваннями.

За словами дослідників, на першому році життя респіраторні захворювання вражають тих дітей, які мають знижену імунну відповідь на віруси, про що можна судити за зразком пуповинної крові на антитіла до збудників різних ГРВІ.

Як правило, грудні діти не застуджуються, якщо ще в материнській утробі набувають пасивний імунітет до вірусних інфекцій дихальних шляхів.

Проте буває й таке, що в крові у жінки немає захисних антитіл до певних збудників ГРЗ, тоді малюк починає температурити і страждати віж нежитю. Зазвичай респіраторні вірусні інфекції у маленьких дітей перебігають легко, але іноді можуть викликати цілий діапазон реакцій: від звичайної застуди до серйозного запалення легенів.

Щоб визначити, який вплив надалі вродженого противірусного імунітету на опірність організму вірусам, вчені провели експеримент. Вони розглянули зразки крові, взяті прямо в пологовому залі у 82 немовлят. З пуповинної крові було виділено певний тип білих кров’яних клітин – моноцити, і інфіковані респіраторними вірусами. Після цього було виміряно кількість вибраного у відповідь на вірус білка гамма-інтерферону.

Виявилося, що немовлята з низькими рівнями гамма-інтерферону не просто мали часті застуди в перший рік життя, але і частіше страждали захворюваннями навколоносових пазух та вуха і пневмоніями.

Дослідження поставило перед медиками задачу розробити порівняно простий спосіб визначення наявності недоліків в імунній системі, що в майбутньому допоможе створити ліки, які підвищить вроджений імунітет людини.