Ви бажаєте своїй дитині щастя? Хочете, щоб вона була впевненою в собі, успішною і розвиненою особистістю? Тоді зробіть все, щоб захистити її від сварок і конфліктів у сім’ї.
Звичайно, абсолютно щасливих сімей майже не буває. Як правило, за зачиненими дверима відбуваються непорозуміння, сварки, конфлікти, які часом виливаються в бурхливі скандали. Так, часто дорога до сімейного щастя лежить через терни образ і сварок. І це нормально, бо ми — люди, істоти емоційні та сварки — цілком звичайна частина сімейного життя.
Але що робити, коли смузі конфліктів немає кінця, і безпосередніми свідками всіх неприємностей стають діти?
Багато психологічних досліджень вже давно привели вчених до висновку, що постійно конфліктуючі батьки не здатні дати своїм дітям достатньо турботи і уваги. Діти в таких сім’ях постійно перебувають у стані тривоги, не можуть пристосуватися до шкільного життя, вони дуже замкнуті.
Те, що конфлікти між батьками негативно позначаються на дітях, знають майже всі. Однак під час сварок про це часто забувають, чим ставлять під загрозу дитячу психіку. При цьому небезпечною стає не тільки явна ворожість між батьками, дитині взагалі не вистачає уваги та підтримки, яку вона підсвідомо завжди чекає від найближчих людей.
Бувають випадки, коли батьки думають, що конфлікт у родині можна сховати від інших. Але це помилкова думка. Дитяча психіка дуже чутлива до напруженості між батьками, і це негативно позначається на настрої, поведінці і навіть самопочутті дитини.
Американські вчені провели дослідження в 212 несхожих між собою сім’ях, які мають 6-річних дітей. Головною метою дослідження було з’ясування психологічного стану дитини в сім’ї в різних ситуаціях. Першим завданням учених було з’ясувати, наскільки батьки схильні до обговорення конфліктних ситуацій і як вони спілкуються з дитиною. Для цього батьки і вчителі дітей дали відповіді на спеціально підготовлену анкету.
Виявилося, що мами, які мають нейтральні або навіть ворожі стосунки зі своїм чоловіком не в змозі проявляти належну турботу про своїх дітей. Те ж саме відноситься і до татусів. І як наслідок, дітям з таких сімей досить важко подружитися зі своїми однолітками і встигати за шкільною програмою.
Більше того, вчені відзначили, що особливо сильно впливає на дітей відстороненість саме тата. Це не тільки призводить до проблем у школі, але і є причиною постійної тривожності. Цей феномен поки ще вивчають.