Як впливає наявність молодших братів-сестер на здоров’я?

Для більшості з нас сім’я – це святе. Наявність братів і сестер завжди додавало в життя більше відповідальності, емоцій і просто яскравих подій. Однак нещодавно вчені Болівії встановили, що якщо людина має молодших братів-сестер, то в дорослому житті це може позначитися на його кров’яному тиску.

Психологи вже давно помітили, що порядок народження дітей у сім’ї позначається на особливостях особистості, статевому дозріванні і деяких інших факторах. У недавньому дослідженні експерти з’ясували, що наявність молодших сестер чи братів впливає на підвищення рівня холестерину в крові.

Щоб зрозуміти зв’язок між наявністю молодших близьких родичів і рівнем кров’яного тиску, вчені обстежили 374 людини з 13 сіл. Багато хто з цих людей виросли у великих сім’ях, в яких виховувалося і по 6-7 дітей, тому вийшло, що в групі були і старші, і молодші, і середні діти.

У результаті виявилося, що найбільший ризик виходить від молодших. У дорослих, які були старшими дітьми, тиск виявився на 4-6% вище, ніж у інших.

Вчені пояснюють, що це пов’язано не з дитячими сварками або капризами молодших, а з нерівномірним розподілом уваги батьків. Як правило, молодша дитина в родині отримує більше уваги, а старшому в цей же час дістається більше відповідальності. Старший сприймає молодшого як суперник, що викликає у нього певний стрес. А часто буває так, що догляд за молодшими (принаймні, в болівійських сім’ях) лягає на плечі старших.

Таке відкриття має насторожити батьків, у яких кілька дітей. Можливо, це змусить деяких переглянути своє ставлення до старших дітей і приділяти їм стільки ж уваги і ласки, як і молодшим.