Як відрізнити виразку від гастриту?

Гастрит – це хронічне подразнення слизової оболонки шлунка, яке без лікування і при запаленні може перейти у виразку.

Виразка – це чітко обмежений дефект тканини або слизової оболонки. Якщо сам дефект знаходиться в шлунку, мова йде про виразку шлунка, якщо в дванадцятипалій кишці – про виразку дванадцятипалої кишки. Обидва типи виразки мають багато спільного, а тому часто описуються як одна хвороба.

Причини

За останні роки знання про природу виникнення виразки дуже розширилися. У 1983 році вченими Австралії була відкрита спиралевидна шлункова бактерія Helicobacter pylori. Ці бактерії живуть в слизовій шлунка та дванадцятипалої кишки і продукують ензими, що вражають слизову. В результаті виникають локальні запалення (гастрит), а під впливом кислоти шлункового соку вони можуть розвинутися у виразку. На сьогоднішній день відомо, що майже будь-яка виразка дванадцятипалої кишки і велика частина виразок шлунка виникають саме так.

Виразки іншого типу можуть виникати під впливом ліків, що завдають шкоди слизовій оболонці. Наприклад, ацитілсаліцилова кислота або інші знеболюючі і протиревматичні засоби.

Симптоми

При виразці шлунка найчастіше болі виникає при прийомі їжі. Вони з’являються або посилюються безпосередньо під час їжі або пиття, або через якийсь час. Більшість хворих відчувають дифузні болі у надчеревній ділянці, відчуваютьтиск або переповнення, спазми  або біль натщесерце. У багатьох випадках болі тривають тижнями і виникають по кілька разів на день.

Так як болі виникають в момент прийому їжі, то хворі втрачають у вазі, часто відмовляючись від їжі.

При виразці дванадцятипалої кишки найбільш типові болі, що виникають через деякий час після прийому їжі, вночі і натщесерце. Відразу після їжі болі можуть пом’якшитися або припинитися зовсім. У цьому випадку хворий їсть відносно часто і, незважаючи на хворобу, додає у вазі.

Діагностика

При діагностиці виразки шлунка або дванадцятипалої кишки лікар завжди призначає медикаментозне лікування. Внесок пацієнта полягає в тому, щоб якомога швидше почати лікування, точно слідувати призначенням лікаря і запобігти розвитку нової виразки.

Лікування

Пацієнти, у яких виявлені бактерії Helicobacter pylori, отримують комплекс лікарських препаратів, що гальмують кислотоутворення, а також різні антибіотики. Мета лікування – знищити бактерії в шлунку і дванадцятипалій кишці і тим самим загоїти виразки.

У сучасній медицині застосовується трехкомплексна терапія – комбінація з двох різних антибіотиків і ліки, що знижує кислотоутворення.

Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.