Коли у дитини підвищується температура, це завжди привід для занепокоєння батьків. Однак педіатри стверджують, що температура – це ознака нормальної роботи імунітету, таким чином організм реагує на вторгнення вірусів і мікробів. Ми намагаємося швидше збити жар, вливаючи в дитину жарознижуючі. Однак, як багато разів ми чули про негативний вплив на організм лікарських препаратів!
В першу чергу, ми повинні розуміти роботу імунітету під впливом хвороботворних бактерій. Підвищення температури тіла до 38 С стимулює вироблення особливих речовин в крові – імуноглобулінів, які й допомагають впоратися з хворобою. Це говорить про те, що у малюків температуру нижче 38,5 С взагалі не треба збивати – дайте організму можливість самостійно боротися з вірусом. І навіть якщо стовпчик термометра наближається до 39 С і вище, – не панікуйте, не поспішайте напхати дитину сиропами на парацетамолі або поставити їй свічку. Завжди пам’ятайте, що абсолютно нешкідливих ліків не існує, майже всі мають побічні ефекти.
Для початку спробуйте прості і безпечні способи впоратися з температурою, яка підіймається.
Ефективною виявляється очисна клізма. Цей спосіб не тільки знизить температуру, але і виведе продукти інтоксикації, викликаною інфекцією, і запобіжить їх повторному всмоктуванню в кишечник. Щоб не дати воді просто всмоктатися в кишечник, приготуйте гіпертонічний розчин: на 1 склянку теплої кип’яченої води 1 ч. ложка солі. Дитині до півроку достатньо ввести до 50 мл цього розчину, від півроку до 1,5 років – до 100 мл, дитині від 2 років вже можна вводити до 1 склянки рідини. Якщо малюк страждає дисбактеріозом, то в розчин для клізми можна додати настій ромашки або деревію.
Другий безпечний, але дієвий спосіб зниження температури, – обтирання оцтом. В 1 л прохолодної води розчиніть 1 ст. ложку оцту. Перед тим як роздягнути дитину, перевірте, чи немає в кімнаті протягів. Потім витріть тіло малюка рясно змоченою в розчині марлею. Особливо добре протріть пахові і шийні складки, ліктьові і колінні згини, пахвові западини. Зачекайте, поки рідина висохне, а потім повторіть ще раз і одягніть дитину в суху білизну. Але цей спосіб не можна застосовувати, якщо на тілі дитини висипання або дерматит, а також, якщо при високій температурі тіла стопи і долоньки залишаються холодними.
Уникнути лікарського подолання високої температури допоможе і холодне обгортання. Для цього шматок лляної тканини змочіть у холодній воді і добре відіжміть. Оберніть малюка від пахв до стоп мокрою тканиною, а зверху обмотайте сухим рушником і укутайте в теплу ковдру. Приблизно через годину дитина пропотіє, після чого її треба сполоснути під душем, добре витерти і одягнути в суху білизну.
Чергуйте описані способи або застосовуйте їх, комбінуючи. Швидше за все, так вам вдасться перемогти високу температуру без ліків. Тільки в крайньому випадку давайте малюкові жарознижуюче, призначене тільки для дітей. І пам’ятайте – ні в якому разі не давайте малюкові аспірин!