Людський мозок, як і м’язи, вимагає постійного навантаження. Причому це не просто слова: чим більше нейронних зв’язків утворилося в нашому мозку, тим ефективніше ми думаємо. Вчені дійшли висновку, чим старшою стає людина, тим більшою тренування вимагає її мозок.
Що ж впливає на те, що з віком ми втрачаємо аналітичні здібності? Виявляється, вся справа в звичних шаблонах, які ми здійснюємо з дня у день. Наші мізки «застоюються»: не відбувається нових нейронних зв’язків між правою і лівою півкулею. Вчені вже встановили, що люди, які не тренують свій мозок хоча б грою в шахи, до старості ризикую заробити маразм. А першою ознакою того, що пора починати роботу над інтелектом, є небажання змінюватися, навіть у дрібницях.
Ще один спосіб, який впливає на гнучкість інтелекту, — фізичні навантаження. Вчені з інституту біологічних досліджень Salk, штат Каліфорнія, встановили, що у мишей, що бігають в обертовому колесі, в два рази більше клітин в тій частині мозку, яка відповідає за вивчення і пам’ять.
Пропонуємо 5 простих способів вичавити максимум продуктивності з сірої речовини.
Незважаючи на уявну простоту поради, це вельми важко. Здавалося б, що поганого в перегляді улюблених телепередач і серіалів? Проблема в тому, що коли ми дивимося телевізор, ми не використовуємо ресурси мозку і не даємо йому відпочити. Це схоже на те, як витрачається енергія м’язів, а користі для здоров’я від цього немає.
Ми завжди думали, що людина може дізнатися значно більше, якщо буде читати книги, а не займатися фізичними вправами. Але дослідження показали, що після фізичного навантаження продуктивність мозку значно збільшується. Добровільні фізичні вправи не настільки важкі, а тому більш вигідні. Це означає, що займаючись спортом із задоволенням, ми стаємо більш дотепними і щасливими.
Це цілком очевидний спосіб. У кожного з нас є тема, яка цікавить більше всього, при цьому не важливо — робота це або дозвілля. Навіть якщо ви поки не знайшли такої теми, спробуйте щодня дізнаватися значення нового слова. Коли наш словниковий запас регулярно поповнюється новими словами, то інтелект може працювати зовсім на іншому рівні.
Постарайтеся відмовитися від популярних романів, які, на жаль, абсолютно не стимулюють. Примусьте себе читати літературу, яка змушує зосередитися. Почитавши розумні книги, ви з подивом виявите, що вам вже не цікаво читати популярну літературу. Дізнаватися щось нове завжди цікавіше, ніж тупо перегортати сторінки.
Вчені поки ще мало розібралися в цьому, але ефект на лице. Твори саме цього композитора, а не якогось іншого, підвищують математичні здібності. Спочатку вчені списували це на емоційний вплив, але потім виявили, що навіть щури долали лабіринти швидше і більш точно після прослуховування Моцарта. Вплив будь-якої класичної музики на мозок загадковий, але психолог Франциск Рошер, обстеживши кілька тисяч дітей, переконався, що ті, хто після 5–6 років починав музицировати, через два роки обганяли за рівнем інтелекту своїх однолітків, які грали тільки з комп’ютером.
Вчені довели — щоб краще міркувати вдень, треба обов’язково снідати. І які-небудь модні мюслі або солодкі пластівці не підійдуть. Після них навіть у школярів працездатність знижується до рівня 70-річних старців. Мозок вимагає білків, хліба і салату. Американські і англійські вчені довели, що найкорисніші білки містяться в квасолі, потім слідують яйця і м’ясо.
Жоден з даних способів не є революційним, але, як відомо, прості речі працюють краще всього. Найскладніше — почати. Примусьте себе дотримуватися цих порад, і ви самі переконаєтеся, наскільки жвавіше став ваш інтелект.