Як пережити свята

Ось і наближається самий святковий період у році, і разом з тим самий небезпечний, принаймні для фігури і здоров’я. Як показує статистика, саме в цей період виклики «швидкої» частішають в 2–3 рази. Основні причини очевидні: харчові та алкогольні отруєння, серцеві напади.

Як впоратися з великою кількістю їжі та спиртного? Адже свята йдуть низкою, а за доброю традицією національного застілля треба з’їсти якомога більше і ще трохи. Можливо, для когось настав час ламати традиції. Крім того, холодна пора року сприяє підвищенню апетиту для вироблення тепла.

Можна годинами говорити про тему шкоди переїдання, і всі ми чудово розуміємо негативний вплив на наш організм величезної кількості їжі, але, сидячи за святковим столом, запихаємо в себе двадцяту ложку олів’є, при цьому клятвено обіцяємо, що це остання, і тут же тягнемося за черговим шматком голландського сиру. На ранок організм починає свою жорстоку помсту, ще б пак, такий стрес під силу перенести не кожному здоровому тілу, що говорити про слабке… Не дивно, що до кінця новорічного марафону ми втрачаємо форму і в прямому і в переносному сенсі. Але спробуємо пережити майбутні канікули з мінімальними втратами.

Правила «хорошого» апетиту під час свят

Звичайно ж, найбільше в це свято обжерливості страждає шлунок та печінка. Результатом злісного переїдання може стати загострення чи розвиток хронічних захворювань, особливо таких як гастрит, виразкова хвороба, холецистит і панкреатит. Найголовніше правило — втихомирите «вовчий апетит». Нелегко за такої великої кількості смакоти і делікатесів? Це зрозуміло, але не забувайте, що здоров’я важливіше. Наводимо декілька хитрощів, які допоможуть вам приборкати звірячий апетит.

  • За півгодини до застілля випийте склянку соку або води. Це корисно для травлення, крім того частково заповнить шлунок, створюючи ілюзію ситості.
  • Перед тим як сісти за стіл, замініть глибокі і великі тарілки дрібними і маленькими, причому бажана умова – посуд повинна бути в холодних блакитно-синіх тонах, які відбивають апетит.
  • З наявних страв вибирайте багаті клітковиною і ті, які треба довго жувати (овочі, фрукти, злакові) — вони швидше насичують.
  • Якщо є можливість натерти їжу — робіть це — візуально натерта їжа здається об’ємнішою.
  • Якщо ви прийшли в гості, пам’ятайте, що головна ваша мета – поспілкуватися, а не набити шлунок. Спробуйте сприйняти їжу як ритуал: скатертини, прилади, невимушені застільні бесіди відвернуть від «перехоплювання на ходу», які і є головними ворогами фігури.
  • Намагайтеся вживати замість жирного м’яса дієтичне, його взагалі час від часу можна заміняти бобовими, а замість смаженої картоплі на вечерю приготуйте рис.

«Святкове» серце

Щорічно новорічні свята стають зовсім не святковими для великої кількості людей із захворюваннями серця. І це теж розплата за непомірне переїдання в поєднанні з міцними напоями. Пацієнти з подібними симптомами потрапляють до групи ризику, а статистика показує, що виклики «швидкої» в цей період показують рекорди за кількістю.

І це не дивно, адже свято, це завжди емоційний підйом. Деякі жінки в ці дні здатні на справжні подвиги: самостійно переставляють меблі, носять важкі сумки, та й хвилювання з приводу не куплених вчасно продуктів або подарунків можуть стати причиною серцевого нападу. Тому сердечники під час свят повинні бути особливо уважні до свого здоров’я і пам’ятати деякі обов’язкові правила. Вони повинні пам’ятати, що організм – це взаємопов’язана система, і все пережите, з’їдене і випите може відбитися на серці і судинах.

Поради кардіолога

Так як надлишок калорій може стати стресом для серцево-судинної системи, кардіологи припасли кілька рекомендацій:

  • Свята на те й дані, щоб була можливість відпочити, тому намагайтеся не перевтомлюватися в ці дні, відведіть достатню кількість часу для відпочинку.
  • Обмежіть кількість солі в продуктах, так як її надлишок здатний порушити водний обмін, а це спровокує підвищення тиску і загострення серцевої недостатності.
  • Щоб не перевантажувати серце, контролюйте обсяг і калорійність з’їденого.
  • Виключіть страви з вмістом тваринних жирів, тому що вони погіршують стан судин.
  • І, звичайно ж, не дозволяйте вводити себе в стресовий стан, всім відомо, що психічне напруження і роздратування не кращим чином позначаться на здоров’ї.

І наостанок згадаємо популярний останнім часом вираз: ми їмо, щоб жити, а не живемо для того, щоб їсти. Втім, кожен обирає свій варіант відповіді. Щасливих свят!