Як перестати соромитися?

Стан сором’язливості знайомий кожному з нас, але для деяких це перетворюється на справжні тортури. У незвичній для себе ситуації люди червоніють, втрачають здатність ясно викладати думки. Зрештою, сором стає справжньою перешкодою до нормального щасливого життя. Адже в навчанні, на роботі, в особистому житті таким людям досягти успіху дуже складно.

Людина, усвідомивши, що причиною життєвих невдач стає саме сором’язливість, часто намагається поламати свій характер. Але перш ніж приступити до кардинальних дій, необхідно розібратися в причинах сором’язливості.

Сором’язливість – це риса характеру, яка з’являється вже в дитинстві.

Такі діти менше спілкуються зі своїми однолітками. При цьому не треба плутати сором’язливих людей з інтровертами. Останні просто не відчувають потреби у спілкуванні, а сором’язливим дітям воно необхідне, але вони бояться його почати.

Сором’язливість стає паталогічною, якщо на таку особливість характеру накладається специфічне виховання. Так, якщо батьки часто зупиняють дитину, підкреслюють, що вона маленька, нікому не цікава і слухати її ніхто не стане, тим самим вони виробляють невпевненість дитини в собі, яка може закріпитися на все життя. Коли самі батьки замкнуті і невпевнені в собі люди, висока ймовірність, що їхня дитина виросте такою ж.

Причиною сором’язливості, крім заниженої самооцінки, може бути і перфекціонізм. Такі люди завжди прикладають максимум зусиль, щоб все робити ідеально і бояться, що оточуючі не оцінять їхню роботу по достоїнству.

Однак в сором’язливості є і позитивна сторона. Сором’язливі люди дуже обережно вибирають оточення і вплинути на них не так-то просто. Сором’язливу людину не звинуватять в нахабства і нав’язливості, а така поведінка багатьом імпонує. Також сором’язливість гармонує з добротою, і агресія в поведінці таких людей трапляється вкрай рідко.

Якщо людина не вважає сором’язливість своєю проблемою, а відноситься до неї як до особливості характеру, то може стати хорошим учителем, адже їй легко буде зрозуміти і підтримати практично будь-яку дитину. Відповідними професіями для таких людей стануть ті, що пов’язані з технікою, де потрібна гранична обережність і концентрація уваги.

Але якщо сором’язливість завдає неприємностей, то з нею треба боротися. У першу чергу, необхідно зрозуміти ситуації, в яких ви відчуваєте ніяковість. Запишіть ці ситуації. Разом з тим необхідно навчитися розслаблятися, наприклад, за допомогою дихальної гімнастики або медитації. Потім, опинившись в одній з дискомфортних ситуацій, потрібно застосувати техніку розслаблення. Якщо пару раз поспіль вдасться вийти з ситуації без збентеження, почервоніння і стресу, вважайте, що ви на вірному шляху і ваша сором’язливість поступається вашій впевненості.