Незважаючи на те, що шкода комп’ютера для здоров’я вже доведена, лікарі так і не навчилися відрізняти моніторну хворобу від хронічної перевтоми. Як правило, звичайне нездужання вони списують на втому. І це не дивно, так як симптоми дуже схожі: слабкість, головні болі, ослаблення зору, поганий сон.
Проте останнім часом є досить серйозні випадки моніторної хвороби, коли вона проявляються порушенням координації, запамороченням, нудотою, відчуттям то спеки, то холоду, непритомні стани.
Так, втому супроводжує безпричинна тривога, дратівливість і уразливість. Також дуже страждають очі. Розвивається ослаблення сили зору – астенопія. До речі, повернути силу зору часто виходить тільки після лазерної корекції.
Перша відмітна ознака моніторної хвороби від втоми – перевтома проходить, а симптоми моніторної хвороби повертаються, як тільки людина знову сідає за комп’ютер.
Після тривалих досліджень вчені дійшли висновку, що причиною моніторної хвороби є перенапруження очних м’язів, що і призводить до різних очних хвороб. Офтальмолог може прописати деякі процедури, але через час симптоми знову повертаються, і знову спостерігається поганий сон, головні болі і повне відчуття розбитості.
Деякі вчені стверджують, що вся справа не стільки в напрузі очей, скільки в перевантаженні мозку інформацією, яку йому доводиться обробляти. Потоки інформації змушують мозок включатися знову і знову. Навіть якщо вам здається, що ніякої розумової діяльності ви не виконуєте, наприклад, просто розглядаючи зображення на екрані, через нервові закінчення в структури кори і підкірки все одно передаються сигнали, які породжують в цих ділянках вогнища збудження.
Якщо перед комп’ютером доводиться сидіти цілий день, то вогнище збудження розростається і переходить в стадію вогнища стресу.
Спочатку хворобу дійсно можна вважати перевтомою, але проходячи певну межу, вона переростає в моніторну хворобу.
Нерідко порушення центральної нервової системи спостерігаються навіть тоді, коли немає ніяких видимих офтальмологічних проблем. Наприклад, ніякої різі в очах після роботи не виникає, але голова у вас не працює, ви відчуваєте себе знесиленими, вам нічого не хочеться.
Небезпека моніторної хвороби в тому, що на важких стадіях вона провокує розвиток або загострення хронічних виразок, серцево-судинних захворювань і т.д.
Лікування для моніторної хвороби одне – відпочинок на природі пару тижнів.
Причому треба постаратися зробити все, щоб ваші очі не «зустрічалися» з монітором, а споглядали лише гори, море, пляж, ліс…