Зовсім недавно ми писали про те, що депресія стала частим і навіть звичайним явищем нашого життя, а впоратися з нею самостійно виходить далеко не у всіх. І головною причиною такої прогресуючої психологічної напруги є невміння більшості з нас розслаблятися.
Наше життя схоже на нескінченну гонку на виживання — хочеться все і скрізь встигнути, просунутися по кар’єрних сходах, добитися суспільного визнання, обійти конкурентів і зайняти місце під сонцем. У таких умовах з’являється необхідність постійно приймати рішення і аналізувати, що призводить до хронічного стресу. А регулярна напруга виснажує нервову систему і породжує різні захворювання.
Енергетичні ресурси нашого організму рано чи пізно закінчуються, а тому вміння розслаблятися просто життєво необхідне для відновлення внутрішніх ресурсів. Сучасна людина перебуває в постійній м’язовій напрузі, яка зберігається навіть під час нічного сну. Нам знайомий лише стан напруги і ми зовсім забули, що значить тілесна розслабленість.
Як же змусити себе розслабитися і дати відпочити тілу і мозку?
У голові сучасної людини постійно крутиться безліч думок — минуле, майбутнє, що можливо, що – ні. А де ж місце для насолоди миттєвим моментом? Його не залишається! Де б ми не знаходилися, чим би не були зайняті, ми постійно обдумуємо, плануємо, прокручуємо ймовірний розвиток ситуації. Зберегти в такому хаосі думок внутрішню гармонію і душевне здоров’я мало кому вдається. Адже всі ці думки постійно викликають страхи, занепокоєння, хвилювання, які й призводять до руйнівної нервової напруги.
Отже, розслаблення — це вміння абстрагуватися від насущних проблем і чітке відчуття теперішнього. Східні мудреці вчать, що вміння жити сьогоднішнім днем, відчувати кожен момент часу — велике щастя. Це говорить про те, щоб проблеми необхідно вирішувати по мірі їх надходження. Ми ж часто спочатку починаємо обмірковувати можливі проблеми, представляючи їх у всій красі, потім намагаємося в голові вирішити проблеми, які ще не настали, а потім ще й вмудряємося обміркувати наслідки кожної складної ситуації.
Дуже важливою умовою є вміння звільняти свій розум від внутрішнього діалогу, який постійно відбувається в нашій свідомості. Таке вміння вимагає тренувань. Наприклад, по дорозі на роботу спробуйте викинути з голови всі думки про справи і проблеми, що потребують вирішення. Просто озирніться навколо, відзначте нові деталі пейзажу, уважно вдивлявся в обличчя перехожих, відчуйте температуру повітря і напрямок вітру, вслухайтеся в звуки вулиці. Тобто опиніться цілком в теперішньому моменті, відчуйте все його різноманіття і усвідомте себе частиною цього світу.
Розслаблення під час сну також вимагає підготовки.
Сама природа надала нам цей спосіб для розслаблення організму. Але щоб скористатися цим даром, необхідно дотримуватися деяких правил.
Увечері перед відходом до сну хоча б годину часу приділіть тільки собі. Спробуйте прийняти ванну з ароматичною сіллю, включити класичну музику і сконцентруватися на ній, на запахах, на теплій воді. Женіть від себе всі негативні думки, що змушують вас напружуватися.
Важливо перед сном відмовитися від перегляду телебачення і від комп’ютера, це допоможе організму налаштуватися на сон. Коли ви вже лежите в ліжку, просто постарайтеся відчути щастя від того, що живете.