Як надати допомогу при ударі струмом?

Сьогодні наше життя важко уявити без електрики. У той же час іноді це благо цивілізації може обернутися трагедією. Чи знаєте ви, які дії виконати, якщо когось із вашого оточення вдарив електричний струм?

Удар електрикою – одна з найбільш важких виробничих травм. Смертність в такому випадку дуже висока, в основному через відсутність своєчасної допомоги.

Найнебезпечніше в ураженні електрикою це те, що воно вражає не тільки шкіру і тканини, але і внутрішні органи. Зовні буває дуже важко оцінити реальний ступінь пошкодження, тому без кваліфікованої лікарської допомоги не обійтися.

Електротравма виникає при ударі людського організму електричним розрядом великої потужності. Це може бути як розряд з електричних мереж, так і удар блискавкою. Травми в останньому випадку трапляються набагато рідше. А ось через не дотримання правил безпеки або через несправність обладнання електротравми трапляються набагато частіше. Також жертвами електричного розряду часто стають діти в силу своєї недосвідченості.

Ступінь пошкоджень при ударі електричним струмом залежить від сили струму і напруги, а також способу проходження струму через тіло. Має значення і час дії струму, загальний стан потерпілого і як швидко і наскільки правильно надана йому допомога.

Проходячи через тіло, електричний струм нагріває тканини, що призводить до поверхневих опіків і пошкоджень внутрішніх органів. Як правило, електричні опіки виникають в місцях входу і виходу струму з організму. Зовні вони можуть здаватися нешкідливими, але насправді вони бувають глибокими і серйозними, які часто пошкоджують м’язи і тканини.

Найбільш небезпечне при ударі струмом те, що він часто викликає зупинку серця і дихання. У цій ситуації перша допомога стає вкрай необхідною.

Як зрозуміти, що людина постраждала саме від удару електричним струмом?

Якщо ви самі бачили момент удару, то сумнівів бути не може. Але якщо людина знайдена без свідомості і не може розповісти, що з нею сталося, необхідно ретельно оглянути її. Якщо недалеко від неї знаходиться несправне джерело електрики і є сліди від удару струмом у вигляді опіків, то необхідно вживати заходів. Найчастіше такі опіки розташовані на кистях рук і на ступнях.

Перед тим як надавати допомогу, необхідно переконатися, що небезпека не загрожує вам, а потерпілий вже не під впливом струму. Тільки тоді можна приступати до надання допомоги. Насамперед, треба викликати «швидку допомогу» і повідомити про стан потерпілого.

Потім підійдіть до нього дрібними кроками і сухим предметом (палицею або пластиком, матерією) зніміть з тіла провід. Відтягніть потерпілого за одяг від місця дотику проводу землі або від обладнання (не менше ніж на 10 м).

При відсутності ознак життя проведіть серцево-легеневу реанімацію.

Коли дихання і серцебиття стануть самостійними, надайте потерпілому бічне положення.

До прибуття «швидкої допомоги» укрийте та зігрійте його, стежте за його станом, так як зупинка серця може відбутися повторно.