Гастрит – поширене захворювання шлунково-кишкового тракту, яке характеризується запаленням слизової ооболочкі шлунка, що супроводжується порушенням травлення, секреторної функції і нападами болю різної інтенсивності. При загостреннях гастриту необхідна особлива дієта. У переважній більшості випадків гастрит – наслідок неправильного режиму харчування, споживання їжі «всухом’ятку», зловживання гострою, консервованої їжею, надмірне вживання алкоголю, особливо міцних напоїв. Провокує розвиток гастриту куріння натщесерце, так як при порожньому шлунку шкідливі речовини зі слиною потрапляють прямо на нічим незахищену слизову, викликаючи її роздратування.
Крім того, не можна забувати, що в товщині слизової оболонки 80% дорослих людей живе мікроорганізм Helikobakter pilori. Згідно з останніми дослідженнями, він сприяє запуску механізму розвитку виразкового захворювання шлунка і дванадцятипалої кишки при завищених значеннях РН.
Крім розроблених спеціально ліків, дієта при гастриті має вирішальне значення. Само по собі правильне харчування здатне призупинити і запобігти хворобі. Оптимальніше за все, не доводити справу до самого захворювання гастритом, а дотримуватися вірного і рекомендованого лікарями режиму харчування. На жаль, багато хто згадує про це вже тоді, коли виникають напади болю в епігастральній ділянці.
Якщо ж больові відчуття з’явилися в перший раз і не інтенсивні, виникають натщесерце і швидко проходять після прийому їжі, то, найімовірніше, це поверхневий гастрит, дієта при якому досить проста. Необхідно виключити все гостре, копчене, мариноване і смажене, не їсти суху їжу.
Неприпустима при гастриті темна міцна кава, кислі соки (навіть при зниженій кислотності), спиртні напої.
Ідеальною дієтою при гастриті є та, яка складається з рідкої їжі – нежирні супи на обід і страви на пару. На сніданок і на вечерю підходять каші на нежирному молоці. Режим прийняття їжі повинен бути дробовим (маленькими порціями по 5-6 разів протягом дня).