Як допомогти людині при епілептичному припадку?

Якщо вам хоч раз довелося стати свідком епілептичного нападу, то напевно ви ловили себе на думці, що треба обов’язково навчитися надавати першу допомогу в такому непередбаченому випадку.

Епілепсія є одним з нечисленних захворювань, напади якого викликають у людей розгубленість і часто паніку. В основному це пов’язано з тим, що мало хто дійсно знає, що потрібно робити під час нападу, щоб не нашкодити хворому. Такі напади завжди з’являються раптово і здаються некерованими.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, епілепсією страждають більше 40 мільйонів людей. У 50 % випадків епілепсія починається в дитинстві чи юнацтві. За оцінками ВООЗ, до 80 % хворих на епілепсію при отриманні відповідного лікування, можуть вести нормальний спосіб життя.

Епілепсія – це хронічне захворювання, яке проявляється раптовими судорожними припадками . Причину припадків встановили вчені минулого століття – надмірно висока біоелектрична активність клітин головного мозку (нейронів). У нормі всі нейрони генерують певний потенціал, але якщо активність деяких з них перевищує порогове значення, відбувається електричний розряд, який поширюється на весь головний мозок. Це і є причиною великого епілептичного припадку.

Якщо людина страждає на епілепсію, то вона сама і її близькі повинні навчитися передбачати подібні ситуації і справлятися з ними. Першу долікарську допомогу треба надавати максимально швидко і точно, це допоможе запобігти чиєїсь загибелі.

Провісниками нападу можна вважати наступні ознаки:

  • підвищена дратівливість,
  • зміна звичних стереотипів поведінки — надмірна сонливість чи підвищена активність,
  • короткочасні напади м’язових посмикувань, але які проходять самостійно,
  • рідше може з’явитися плаксивість і стан тривожності.

Допомога при епілептичному припадку повинна бути надана своєчасно, але без докладання зайвих фізичних зусиль. Якщо свідком епілептичного нападу стала непідготовлена ​​людина, то ця картина, звичайно, може її налякати. Судоми, синюшність шкіри, піна з рота, крик — все це може стати причиною сильного стресу. Тим не менше, треба проявити твердість духу, щоб запобігти загибелі хворого до приїзду швидкої допомоги.

Отже, що можна зробити:

1. Укласти хворого на плоску і краще м’яку поверхню, щоб уникнути травм і синців.

2. Зняти всі стягуючи предмети одягу — краватку, ремінь, комір сорочки, розстебнути гудзики і т.п.

3. Повернути голову на бік, щоб хворий не міг вдихнути свої блювотні маси або слину.

4. Притримувати руки і ноги, але перешкоджати судорогам не можна, так як це може обернутися переломами або іншими травмами.

5. Якщо під час нападу відкритий рот, то потрібно вставити між зубів щось м’яке (складену в кілька разів серветку, носовичок, рушник), це попередить прикушування язика, щоки, крошения або перелому зубів. Твердих предметів краще уникати. Але якщо щелепи зімкнуті, не треба намагатися з силою відкривати рот і вставляти між зубами якийсь предмет.

6. Не можна давати пити воду або інші ліки, так як вони можуть потрапити в дихальне горло.

7. Після припадку не намагайтеся розбудити хворого.

Після нападу треба дати людині можливість добре відпочити, виключити з харчування всі продукти, які можуть змінювати швидкість процесів у нервовій тканині. Для цього краще відмовитися від кави (навіть кави без кофеїну), міцного чаю, занадто солоних продуктів, спецій, копченостей і маринадів.

Обов’язково всі хворі, які страждають епілептичними нападами, повинні перебувати на диспансерному обліку.