Як допомогти дитині вирости особистістю?

Кожен з батьків мріє бачити у своїй дитині особистість. Однак не всі з нас знають точне визначення цьому поняттю. Хоча батьків все-таки мало цікавить теорія, досить знати лише те, що особистісні якості — це набір вроджених і набутих рис характеру, який допомагає досягати успіху в житті.

Психологи кажуть, що особистість людини, характер та основні життєві сценарії формуються до 12 років. Але навіть якщо на якомусь етапі стався «збій», це можна виправити.

Отже, до вроджених якостей відносять темперамент і природні здібності, а вміння, навички, поведінкові реакції, здатність чинити опір обставинам — все це придбані якості. У зв’язку з цим основна роль в питанні, як виховати особистість, відводиться сім’ї.

Нам звично вважати особистістю успішну людину, яка має здатність бути лідером. Однак бути лідером може не кожен, а допомогти дитині реалізувати даний природою потенціал зобов’язаний кожен батько.

Ще в перші роки життя малюка важливо розпізнати його нахили. Якщо він любить малювати, не варто його лаяти за зіпсовані шпалери, краще купіть йому все необхідне для художньої творчості, а коли підросте — відведіть в художню школу. Дозвольте дитині займатися улюбленою справою.

Це означає, що не варто малюка з творчими нахилами змушувати займатися спортом, а дітей з явними мовними здібностями мучити математикою. Звичайно, тут багато хто може згадати про користь всебічного розвитку, проте надмірне навантаження, внутрішній опір і відчуття тиску принесуть не тільки проблеми в підлітковому віці, а й стануть причинами невпевненості в дорослому житті. Адже ми хочемо виховати особистість!

Велику роль у становленні особистості психологи відводять вихованню відповідальності.

Навчити дитину відповідати за себе та інших — завдання не з простих. Якщо вона просить завести домашню тварину, краще не відмовляти в цьому, а використати ситуацію у виховних цілях. Поясніть дитини, що «ми у відповіді за тих, кого приручили», навчіть доглядати за вихованцем і нехай це буде повністю її обов’язок. При цьому не намагайтеся робити за дитину її роботу, нехай вона відчує повну відповідальність за життя іншої істоти.

Особистість — це поважаюча себе і впевнена у собі людина. Щоб ваша дитина виросла саме такою, виключіть зі свого звернення до неї фрази типу «А тебе взагалі ніхто не питав» або «Що ти можеш в цьому розуміти?».

Дуже важливо ніколи не порівнювати свого малюка з іншими, якщо це порівняння явно не на його користь. Від цього він буде відчувати лише антипатію до «зразкових» діток, а сам не зміниться. Особливо почуття ворожості зміцниться, якщо порівняння повторюється багато разів. Саме так в маленький людина зароджуються комплекси, і знижується самооцінка. Головний інструмент, який допоможе виховати особистість — об’єктивна похвала.

Щоб малюк зростав впевненим у собі, навчіть його спілкуватися. Багатьом це дається важко, не всі охоче йдуть на контакт з новими людьми. Багато публічних людей зізнаються, що в дитинстві були занадто сором’язливими. Проте їм вдалося досягти успіху!

Головні умови, які допоможуть з маленького чоловічка виховати справжню особистість, — це любов і взаєморозуміння в сім’ї, якщо батьки не нав’язують своєї думки, а ведуть діалог з дитиною.