Як діють страшні картинки на сигаретних пачках на курців?

Боротьба з курінням триває з того моменту, як людство придбало для себе цю згубну звичку. МОЗ у кожній країні щорічно виділяє чимало зусиль і коштів, щоб знизити відсоток курців серед населення, але все марно. Вже звичними для нас стали пачки з сигарет з попереджувальними написами, покликаними напоумити людей. Тепер психологи рекомендують замінити написи страшними картинками з зображення наслідків куріння: прокурені легені, гнилі зуби, уражене інфарктом серце і т.п.

Чи дійсно можуть стати дієвими такі зображення, або курці і далі стануть ігнорувати настільки наочну демонстрацію наслідків своєї звички?

Дослідники з США, які опитали 200 курців, дійшли висновку, що страхітливі картинки на пачках сигарет діють значно сильніше, ніж словесні попередження про шкоду куріння для здоров’я.

Виявилося, що 83% респондентів запам’ятовували попередження, якщо воно супроводжувалося відповідною картинкою, а от текст повідомлення відкладався в пам’яті лише у 50%.

Фахівці з університету Пенсільванії використовували технологію відстеження погляду, щоб виміряти, як довго курці затримували погляд на тій чи іншій частині попередження, розміщеного на сигаретної пачці. Далі учасникам експерименту запропоновано було відтворити зміст попередження в письмовій формі, щоб з’ясувати, наскільки добре вони його запам’ятали.

Дослідники дійшли висновку, що чим швидше погляд курців зупинявся на тексті, що супроводжував картинки, і чим довше вони розглядали саме зображення, тим вище був шанс, що вони правильно запам’ятають інформацію.

Ендрю Страссер, керівник даного дослідження, зазначив: «Крім того що ми виявили явну користь таких графічних попереджень, ми отримали важливі знання, які допоможуть підвищити ефективність таких попереджень у майбутньому».

Торік уряд Великобританії приступив до консультацій з метою з’ясування, чи слід почати продавати тютюнові вироби в стандартизованих упаковках. Як варіант розглядалася можливість випуску упаковок одного кольору, з однаковим текстом і картинкою, без назв торгових марок.

Асоціація виробників тютюнової продукції спочатку привітала проведення таких консультацій, однак її представники наполягають, що поки не бачили наукових підтверджень тому, що однакові упаковки здатні знизити рівень куріння серед молоді.

МОЗ США розпорядився, щоб попередження в картинках з’явилися на пачках сигарет з вересня минулого року, однак тютюнові компанії оскаржили це рішення в суді.

Одними з небагатьох країн, які погодилися ввести сигаретні пачки з графічними попередженнями — це Австралія, Єгипет, Таїланд і Росія.

Після того, як в Росії протягом декількох місяців велася дана практика, було проведено дослідження для з’ясування її ефекту. Згідно з даними опитування 1600 курців старше 18 років, на 82% росіян поява страхітливих картинок на сигаретних пачках ніяк не вплинула, а 4% навіть стали більше курити. Деякі користувачі навіть вважають такий метод зворотним, оскільки бачать в картинках самонавіювання хвороб.

У той же час 9% росіян зізналися, що стали палити рідше, особливо картинки вплинули на жінок, серед них кількість сигарет скоротили 11%.

До речі, серед опитаних знайшлися й такі, яким картинки на пачках сигарет здалися недостатньо страшними. Багато росіян-курців просто перевертають пачку сигарет, щоб не бачити картинку.