Взимку ми впадаємо в сплячку?

У дикій природі багато тварин взимку впадають в сплячку. Але так як людина – частина тієї ж природи, то в зимовий період її організм так само налаштований на сон і відпочинок. Ви помічали, що взимку хочеться більше спати? Ми проводимо більше часу перед телевізором або просто в ліжку. Як результат – на початку весни на нашій талії з’являються додаткові сантиметри.

Біологічний годинник

Вся справа в біологічному годиннику, який збивається через нестачу світла. Саме дефіцит світла викликає недолік одних гормонів і надлишок інших. Такий дисбаланс відбивається на стані організму: знижується активність, з’являється втома. Відкоригувати такий стан можна, якщо знати, як правильно налаштувати внутрішній годинниковий механізм.

Взимку наш організм відчуває дефіцит гормонів серотоніну, дофаміну і бета-ендорфіну в крові. Це заважає швидко міркувати і викликає втому.

Серотонін бере участь в регуляції артеріального тиску і температури тіла, в процесах згортання крові. Він же стимулює центральну і периферичну нервову систему. Якщо цей процес зупиняється, у нас починається депресія.

Депресія, брак світла та інші причини

Зимова депресія характерна для 20% людей, особливо схильні до неї жінки.

Недолік світла також відбивається на недостатньому утворенні вітаміну D, який сприяє засвоєнню кальцію і фосфору, що відбивається на міцності кісток і зубів. Також він регулює секрецію інсуліну і знижує рівень поганого холестерину.

Взимку нам хочеться більше спати, тому що наш організм виробляє більше гормону мелатоніну, який викидається в організм, як тільки стає темно. Якщо на вулиці сонячна погода, його рівень падає, ми відчуваємо приплив енергії. Високий рівень мелатоніну впливає і на внутрішні органи. Так, він пригнічує функції щитовидної залози, яка виділяє менше тироксину. Їх недолік веде до уповільнення метаболізму і набирання ваги.

Взимку шкіра швидше втрачає вологу, ніж влітку. Це відбувається через холодну температури на вулиці і теплу – в приміщенні. Через це шкіра стає сухою і схильною до подразнень. Крім того, брак води в організмі позначається втомою, так як кров згущається і тече повільніше, а поживні речовини повільніше надходять в усі клітини. Висихання слизової оболонки призводить до ослаблення імунітету, організм не може активно захищатися від хвороботворних механізмів.

Взимку нашим легеням бракує кисню. У цей період року вміст хімічних домішок в повітрі підвищується, так як немає природних фільтрів, якими є фільтри рослин. Також низькі температури викликають спазм кровоносних судин, що погіршує кровопостачання.

Правила

Виходить, що зима – найбільш несприятливий період для організму? Всіх неприємностей зі здоров’ям взимку можна уникнути, якщо дотримуватися простих правил:

– пити трав’яні чаї, зміцнюють імунітет,

– стежити за своїм раціоном, який повинен бути багатий вуглеводами і білками,

– вживати достатню кількість рідини (не менше 2 л в день),

– захищати шкіру від пересихання за допомогою спеціальних косметичних засобів,

– частіше гуляти на свіжому повітрі і провітрювати приміщення,

– робити зарядку,

– одягатися по погоді.

Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.