До недавнього часу лікарям було відомо два можливих стани людини – свідомий і несвідомий. Однак на недавній конференції лікарів анестезіологів, що проходила в Ірландії, доктор Джейдіп Пенд з Кембріджу заявив про нове відкриття – існування дісанестезіі – проміжного стану.
Фахівці коледжу провели ряд експериментів, які дали можливість зафіксувати стан людини, що дозволяє встановити контакт з пацієнтом і змусити виконувати його якісь дії, коли він перебуває під наркозом. У такому стані людина практично ніколи не відчуває болю під час операції. Тобто в стані дісанестезіі людина перебуває у свідомості частково, а всі її реакції на зовнішні подразники вказують на те, що вона перебуває в анестезії.
Щоб перевірити припущення вчених, були проведені дослідження за участю 34 пацієнтів. На першому етапі всіх добровольців ввели в стан анестезії, потім їм вкололи препарати, які паралізують все тіло, крім передпліччя. Так пацієнт міг реагувати на всі команди лікаря і подавати сигнали про больові відчуття, які долають при операції.
Медики стверджують, що в даному випадку про свідомі рухи говорити не доводиться, тому що вони були не свавільними, а були автоматичним виконанням вказівок лікарів, що входили в контакт з пацієнтами.
Вчені відзначають, що про дісанестезію було відомо і раніше, проте їй не приділялося належної уваги. За статистикою, 1 пацієнт з 15000 може давати цілком адекватні відповіді, навіть перебуваючи в стані анестезії під час операції, а 1 з 45000 може випробувати стрес і біль під час операції, незважаючи на те, що всі показники його організму свідчать про те, що пацієнт без свідомості.