Чому більшість людей витрачають так багато часу на роботу і виконання домашніх обов’язків, хоча могли б проводити час в своє задоволення? Це питання зацікавило вчених, лікарів та психологів з багатьох країн.
За гедонічним уявленням, люди мотивовані прагненням до насолоди і уникають болю. І хоч існує безліч свідчень на підтримку цієї теорії мотивації, вона все одно не пояснює, чому люди часто витрачають час на те, що їм неприємно, хоча важливо для забезпечення довгострокового благополуччя.
Щоб зрозуміти, чому люди здатні жертвувати короткостроковим щастям в ім’я довгострокового благополуччя, вчені зібрали велику кількість даних, спостерігаючи за настроєм і діяльністю 30 тис. осіб протягом місяця. З цією метою було створено спеціальний додаток для смартфонів.
В результаті виявилося, що коли людина знаходиться в хорошому настрої, у неї більше шансів виконати домашню роботу та інші неприємні, але потрібні дії протягом наступних кількох годин, ніж коли вона перебуває в поганому настрої. У такому випадку люди, навпаки, вважають за краще вибирати приємні заняття, наприклад, займатися спортом або проводити час з друзями. Напевно, це необхідно людині, щоб відчути себе краще. Хоча аналіз даних показав, що люди не завжди прагнуть до діяльності, спрямованої на підвищення задоволення, тільки в моменти похмурого настрою.
Висновки вчених підтверджують гіпотезу «гедонічної гнучкості», запропоновану Гербертом Симоном в 60-х роках минулого століття. Він вважав, що у людей є кілька цілей – короткострокові і довгострокові, а настрій допомагає розставити серед них пріоритети.
Перебуваючи в поганому настрої, люди прагнуть зосередитися на поліпшенні свого настрою тут і зараз, а ось люди в гарному настрої схильні думати про майбутнє. Саме в такі хвилини ми легко жертвуємо нашим миттєвим щастям заради довгострокового добробуту.
Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.