З настанням весни у аптеках починається вітамінний бум: у народі виникає паніка перед прийдешнім авітамінозом. У більшості випадків суєта, пов’язана з поповненням організму вітамінами, марна, оскільки авітаміноз означає повну відсутність якогось з вітамінів, що може призвести до неприємних захворювань (наприклад, цинга при відсутності вітаміну С). Насправді більш розповсюдженим є гіповітаміноз, який цілком зрозумілий в зимово-весняний період у нашій географічній зоні.
Вітаміни представляють собою низькомолекулярні органічні сполуки, які самостійно не синтезуються в організмі (крім вітаміну К, який виробляє шлунок), але впливають на нього. Саме з цієї причини для нормальної життєдіяльності так важливо поповнювати запас вітамінів.
На жаль, не всі вітаміни можна отримати з їжею, і це підштовхує багатьох на безсистемне вживання вітамінних комплексів, відомих з реклами та цілими гвардіями розташованих на аптечних поличках. Але вітамінні препарати не такі небезпечні, як може здатися, їх хаотичний прийом може викликати серйозне порушення — гіпервітаміноз.
Щоб вітаміни приносили користь, а не шкоду, слід знати їх розділення на водорозчинні та жиророзчинні. Водорозчинні вітаміни засвоюються організмом доволі легко. А ось жиророзчинні (їх лише п’ять — К, Е, А, D та F) рекомендується вживати разом з жиром (наприклад, моркву, яка містить вітамін А, краще їсти з рослинною олією).
Але з вживаних продуктів наш організм здатен засвоїти лише третину вітамінів. А ще з сушених фруктів вітаміни засвоюються набагато легше, тому корисно запастися на зиму сухофруктами, причому, їх дуже цінує народна медицина.
Сьогодні можна підібрати для себе будь-який вітамінний комплекс або навіть полівітаміни (вітаміни+мінерали), але при цьому слід пам’ятати, що кожний комплекс треба приймати не довше одного курсу, щоб не перенаситити організм якимись одними вітамінами. Крім того, коли настає вагітність, жінка повинна з особливою обережністю віднестися до вітамінотерапії, тому що надмірна кількість вітамінів здатна негативно вплинути на розвиток плоду.