Вірус грипу знищує клітини пам’яті імунітету

Імунна система людини має унікальну здатність «запам’ятовувати» віруси і зберігати інформацію про них у В-клітинах пам’яті, які знаходяться в легенях. Такий механізм природа придумала для того, щоб запобігти повторному зараженню.

Проте вчені з Кембриджу провели медико-біологічне дослідження, яке показало, що вірус грипу хитрий і небезпечний.

У ході спостережень з’ясувалося, що вірус грипу використовує В-клітини, які здатні блокувати поширення інфекції по організму і які можна назвати першою лінією захисту організму, у своїх цілях. А саме, він використовує специфіку рецепторів клітин для отримання доступу в організм, порушення процесу вироблення антитіл і, зрештою, для знищення цих клітин.

Поки імунна система схаменеться і почне готувати другу хвилю захисту, грип вже виробляє необхідну для боротьби з антитілами тактику. Вірус вражає саме клітини пам’яті, а тому навіть той організм, який перехворів раніше грипом, не може протистояти повторному захворюванню.

Вчені доклали чимало зусиль, щоб виявити цю властивість вірусу. Складність, насамперед, полягала в тому, що В-клітини дуже важко виділити, оскільки в організмі їх зовсім небагато. Щоб вирішити це завдання дослідники використовували технологію маркування білка. До міцели грипу прикріпили флуоресцентну мітку, щоб мати можливість спостерігати за взаємодією поміченого вірусу з В-клітинами.

Дослідники говорять, що подібна поведінка характерна не тільки для вірусу грипу, але і для інших вірусів. Якщо медикам вдасться зрозуміти системи захисту організму і поведінку вірусів, це дасть їм можливість розробити нові методи захисту.

«Тепер ми можемо створити високоефективну імунологічну модель для боротьби з різними патогенами, — вважає провідний автор дослідження Стефані Дуган. — До того ж, це ідеальний спосіб вивчити клітини пам’яті».

На думку вчених, це дослідження може також допомогти у створенні ефективної вакцини від сезонного грипу і розробці нової стратегії дій для імунітету.