Більше 60 млн. людей в усьому світі були інфіковані вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) або хворі на синдром набутого імунодефіциту (СНІД). Україна лідирує у Європі і займає одне з перших в світі за швидкістю поширення смертоносного вірусу. У той же час завдяки реалізації відповідних програм за останні 8 років кількість нових заражень землян скоротилося на 17%.
Будь-яку хворобу легше попередити, ніж згодом лікувати і не давати далі розвиватися. Саме тому вчені розробляють засоби, здатні істотно скоротити небезпеку зараження ВІЛ. Одні з них – ліки Truvada, які застосовуються для вже заразившихся пацієнтів.
Протягом 3 років дослідники давали цей препарат здоровим людям з групи гомосексуалістів. У ході експерименту з’ясувалося, що щоденна доза Truvada поряд з використанням презервативів і інших засобів безпеки істотно знижує ризик зараження ВІЛ. У середньому Truvada зменшує ризик зараження ВІЛ на 44%. У людей, що приймали ліки сумлінно, цей показник набагато вищий – 73%. Занепокоєння вчених про те, що люди, в ході експерименту понадіявшись на препарат, не будуть користуватися презервативами, було даремним. Кількість незахищених статевих контактів зменшилася.
На думку доктора Кевіна Фентона, глави програми запобігання СНІДу в Центрі з контролю і запобігання захворюванням США, отримані дані вселяють надію, що найближчим часом можна буде серед геїв приборкати епідемію небезпечного вірусу. На черзі дослідження впливу Truvada на гетеросексуалів і наркоманів.
У той же час для багатьох українських гомосексуалістів така терапія може виявитися не по кишені. У США вона обійдеться людині від 5 до 14 тисяч доларів на рік.
А як запобігти інфікуванню, приміром, жінкам африканського континенту? Статистика стверджує, що в країнах Південної Африки заражених жінок набагато більше, ніж чоловіків. Використання презерватива в якійсь мірі захищає від інфекції, в той же час слабка стать не завжди може контролювати партнера. У деяких країнах, областях і племенах жінки безправні й не можуть вимагати від чоловіків використання презерватива. При незахищених статевих контактах у жінки більший ризик зараження, що робить їх більш схильними до інфекції.
Учені вирішили знайти новий ефективний спосіб захисту від ВІЛ, який жінки могли б самостійно використовувати. У проведеному ними дослідженні беруть участь 5000 африканок. Передбачається вивчити два основних підходи до вирішення проблеми зниження можливості зараження вірусом ВІЛ у жінок. Перевіряється вплив, який чиниться вагінальним бактерицидним гелем, що містить антиретровірусний препарат. Досліджуються також результати прийому пігулок, що містять цей препарат. Мова йде про антиретровірусні препарати тенофовір і Трувада-тенофовір.
Хоча клінічні дослідження ще тривають, вже отримані перші обнадійливі результати. Співробітник Центру досліджень СНІДу в Південній Африці Куаррайша Абдул Карім повідомив, що гель захищає жінок від ВІЛ на 39% ефективніше, ніж використовувався для порівняння гель-плацебо. Якщо жінки застосовували вагінальний бактерицидний гель у 80% і більше випадках статевого акту, то ризик зараження ВІЛ знизився на 54%. Для порівняння, розробляється вакцина від ВІЛ, зменшує ризик на 31%. Так що гель проти ВІЛ виявився навіть більш ефективним профілактичним засобом. Цьому передувало чимало невдалих спроб створення спеціального вагінального гелю.
У той же час виконавчий директор Коаліції підтримки вакцини проти СНІДу Майкл Уоррен вважає, що отримані результати можуть бути і недостатніми для того, щоб почати масове виробництво бактерицидних гелів проти ВІЛ, але цього цілком достатньо, щоб показати дієвість препаратів.
На думку дослідників, недорогий антибіотик міноціклін може стати ще одним засобом в арсеналі вже наявних антивірусних препаратів для терапії ВІЛ.
Як з’ясувалося, ліки, які використовувалися, в тому числі і проти вугрової висипки можуть ефективно застосовуватися в боротьбі проти смертельного вірусу. Речовини, які містяться в препараті впливають на інфіковані клітини імунної системи. У них і «дрімає» ВІЛ перед тим, як активно почати розповсюдження інфекції.
«Найбільший виклик, який зараз стоїть перед вченими, в тому, щоб якомога довше зберігати ВІЛ в «дрімаючому» стані. Існуючі зараз ліки дійсно ефективно справляються з цим завданням, але міноціклін може стати ще однією потужною зброєю проти хвороби », – заявив професор молекулярної та порівняльної патобіологіі при Школі медицини Університету Джона Хопкінса Дженіс Клементс.
Він упевнений, що міноціклін націлений на імунні Т-клітини і значно ускладнює їх процес репровиробника. Це у свою чергу перешкоджає поширенню ВІЛ і не дає вірусу розвинутися.
У свою чергу, фахівець лабораторії з вивчення ретровірусів при Університеті Хопкінса Грегорі Сзето сказав: «Ліки підтримують відмінний баланс, вони ідеальні для терапії ВІЛ, тому що націлені на вельми специфічні прояви імунної активації».
Американські вчені з’ясували, що ВІЛ-опірність деяких людей зумовлена наявністю у них гена HLA B57, який зміцнює імунну систему. Знання механізму роботи гена може допомогти вченим створити вакцину, здатну налаштовувати імунну систему на боротьбу з ВІЛ.
Той факт, що існують люди, а це приблизно кожен 200-й чоловік, у яких є вроджена резистентність до ВІЛ, науці відомий вже давно. Ці везунчики захворіти СНІДом не зможуть ніколи, в гіршому випадку він розвивається дуже повільно. Вчені відносили цю властивість на рахунок гена HLA B57. Нове дослідження дало можливість зрозуміти, як безпосередньо відбувається процес. Ескулапи визначили, що HLA B57 змушує організм людини виробляти Т-хелпери (особливий різновид Т-лімфоцитів). У результаті клітини розбивають білок ВІЛ на більшу кількість частин і знищують їх. Клітин-убивць вірусу значно більше виробляється у людей, що мають ген HLA B57. У них Т-хелпери набагато краще розпізнають клітини з ВІЛ, а також їх версії піддалися мутації, які з’являються в ході інфекції.
Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.