Насамперед треба визначити, з яких причин виникає печія. І в цьому може допомогти лікар. Самотужки можна визначити лише гастрит з підвищеною кислотністю. А для цього треба з’їсти пшоняної каші з олією. Якщо печія посилиться, то у вас гастрит. Позбутися печії в такому випадку можна, вживаючи двічі-тричі на день по склянці чаю, завареного холодною чи водяною м’ятою. Добре допомагає крейда, біла глина, ячмінь, якщо його жувати під час печії. Насіння любистку, гарбуза, льону, кропу, кмину, а ще – сік із сирої картоплі, топінамбуру, свіжої капусти.
Багатьом допомагає відвар із золототисячника: 1 чайну ложку подрібненої рослини заливають 1 склянкою окропу і витримують 15 хвилин на водяній бані, 5 хвилин настоюють, додають перекип’яченої води до повної склянки і 1-2 краплі настоянки м’яти. П’ють по 1 столовій ложці під час печії. Замість золототисячника можна брати сухоцвіт багновий або ведмежі вушка.
Непогано діє і такий збір: корінь алтеї, листя кропиви, суниці, м’яти, мати-й-мачухи, подорожника, трилисника, будри, трави вероніки, дим’янки, звіробою та квіток нагідок (все у рівних частинах). 1 столову ложку суміші заливають 0,5 л окропу, настоюють у термосі 7-8 годин і п’ють по 1-2 столові ложки за 30 хвилин до вживання їжі.
Якщо ж печію пов’язана з атонією, слабкістю шлунка і зниженою кислотністю, то жоден із запропонованих засобів не допоможе. У такому випадку треба пити двічі-тричі на день холодний відвар із калинової, в’язової чи ясеневої кори, взятої з розрахунку 1 столова ложка – на 1 літр води.
Бажано не вживати продукти, багаті на вуглеводи, а також бульйон та насичені узвари.
Тепер щодо гастриту. Розрізняють гостру та хронічну форму гастриту. Якщо людина неодноразово зазнавала запалення слизової оболонки (виникає внаслідок вживання неякісної їжі, дуже жирної, надто гарячої, переїдання, алкогольного та іншого отруєння), у неї розвивається гастрит у хронічній формі.
Хронічний гастрит лікувати треба набагато довше ніж гострий. Під час лікування слід дотримуватися дієти: виключити з меню жирні, солоні, гострі страви, спиртні напої і спеції, вживати якнайменше солодощів.
Досвід використання лікарських рослин у лікуванні гастриту показав: найкращі цілителі шлунка – гіркі трави.
… з деревію
1 чайну ложку подрібненої сировини залити 1 склянкою окропу, настояти 30-40 хвилин, процідити. Пити по 1 столовій ложці 4 рази на день за півгодини до вживання їжі.
… з полину звичайного
1 чайну ложку подрібненого полину залити 0,5 л окропу, настояти 10-15 хвилин. Пити по дві чайні ложки за півгодини до вживання їжі.
ЗАСТЕРЕЖЕННЯ: летка олія з гіркого полину збуджує нервову систему. Тривале, надмірне вживання може спричинити судоми, конвульсії, галюцинації. А спиртові настоянки з полину – отруйні, призводять до розладу нервової системи. Пити такі ліки треба, дотримуючись доз.
… із соку подорожника
Листочки зривають із частинкою черешка, промивають холодною проточною водою, дають воді стекти, потім ошпарюють окропом, пропускають через м’ясорубку і відтискають через цупку тканину. Якщо у спекотну погоду сік виходить в’язкий, густий, розбавте його водою (1:1). Готовий сік прокип’ятити 1-2 хвилини. Пити по 1 столовій ложці 4 рази на день за 15 хвилин до їжі.
ЗАСТЕРЕЖЕННЯ: людям із підвищеною кислотністю ліки з трави подорожника протипоказані.
Наталія Земна